Żmije i nietoperze już śpią, niedźwiedzie nadal aktywne


Żmije i nietoperze już śpią, niedźwiedzie nadal aktywne: artykuł nr 3530

2006-10-13 11:44:55 Zoologia

Żyjące w Bieszczadach żmije zygzakowate po pierwszych przymrozkach zapadły w sen zimowy. Śpią też nietoperze. Nadal aktywne są niedźwiedzie - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

"Żmija zygzakowata, podobnie jak inne gady, niesprzyjającą porę roku spędza w hibernacji pod ziemią. Na powierzchnię wyjdą dopiero w kwietniu. Opuszczenie miejsca zimowego wypoczynku musi jednak poprzedzić ocieplenie" - tłumaczy Marszałek.

Żmiję zygzakowatą zalicza się do najpospolitszych węży występujących w Bieszczadach. W południowo-wschodniej Polsce występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna.

Zimową hibernację w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew rozpoczęły też nietoperze.

Aktywne są natomiast niedźwiedzie. "W ograniczonym stopniu leśnicy rozpoczęli wykładanie im pożywienia. Chcą je w ten sposób zatrzymać w lesie, żeby nie robiły szkód w gospodarstwach rolnych" - wyjaśnia Marszałek.

Na Podkarpaciu bytuje ponad 100 niedźwiedzi brunatnych, najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy energetyczne na zimę. Ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie. W sen zimowy zapadają najczęściej pod koniec grudnia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii