Żurawie tańczą nad jeziorami


Żurawie tańczą nad jeziorami: artykuł nr 3548

2006-10-16 12:43:59 Zoologia

Widok jest niesamowity. Zdarza się zaledwie raz w roku, przed odlotem ptaków na zimowiska na Południu Europy. Żurawie biją skrzydłami i podskakują. Wytrwale pracują dziobami, wyrzucając wysoko kępy trawy. Wydają przy tym niezwykłe odgłosy - opisuje Głos Szczeciński.

Ptaki żerują na ścierniskach i nadjeziornych łąkach. Trudno je podejść. Są bardzo płochliwe. Najmniejszy ruch powoduje, że natychmiast zmieniają miejsce pobytu.

Codziennie rano ptaki zbierają się na sejmikach w okolicach Łobza, Drawska Pomorskiego, Czaplinka i Szczecinka. Grupy z dnia na dzień są coraz liczniejsze.

"Na Pomorzu Zachodnim ich populacja liczy około 2-3 tysięcy osobników. Zwiększyła się po upadku pegeerów. Na nie uprawianych polach ptaki znalazły nowe miejsca lęgowe" - mówi ornitolog profesor Zygmunt Pielowski.

Żurawie przed podróżą wspólnie żerują. Ustalają hierarchię w stadzie, trasę i datę odlotu. Sejmiki potrwają do pierwszych przymrozków, co według meteorologów nastąpi za kilka dni.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce_______________________
Żuraw (Grus grus (L., 1758)) - duży ptak z rodziny żurawiowatych, zamieszkujący północną i środkową część Eurazji. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w Afryce Północnej i zachodniej Azji. W Polsce nieliczny ptak lęgowy niżu (5000-6000 par). W tym Warmię i Mazury zasiedla 30% populacji lęgowej Polski. (Wikipedia)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii