Przeludniony Półwysep Helski powoli znika!


Przeludniony Półwysep Helski powoli znika!: artykuł nr 3582

2006-10-20 16:19:22 Ekologia

Podczas każdego letniego weekendu na Półwysep Helski wjeżdża 12 tys. samochodów, a na kempingach, które przeznaczone są dla 400 osób przebywa ich 1500. W ten sposób jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów powoli znika. Jedynym ratunkiem dla degradowanego oraz rozjeżdżanego przez tysiące pojazdów półwyspu jest wprowadzenie reglamentacji wjazdów - pisze Metro.

Podczas dwóch sierpniowych tygodni stypendyści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku obserwowali wpływ turystów na stan środowiska półwyspu. Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem naukowców ze Stacji Morskiej UG potwierdziły, że dalsza eksploatacja Helu w takim stopniu doprowadzi do zniszczenia półwyspu.

Studenci kierunków ochrony środowiska przedstawili pozyskane wyniki lokalnym władzom, przedstawicielom Urzędu Morskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz instytucji zajmujących się ochroną przyrody.

Z badań wynika, że turyści nagminnie łamią przepisy drogowe oraz niszczą trzcinowiska, które są niezbędne dla przeżycia ryb żyjących w Zatoce Gdańskiej. Natomiast przepełnione kempingi mają zbyt mało śmietników, które są za rzadko opróżniane. Niestety turyści nie szukają pustych kontenerów, ale zostawiają śmieci w dowolnych miejscach.

Więcej

Źródło: zieloni.org.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii