Komórki progenitorowe


Komórki progenitorowe: artykuł nr 3675

2006-11-06 13:43:21 Zoologia

Tropikalna ryba, danio pręgowany, potrafi naprawić swoje uszkodzone serce w sposób, który może być inspiracja dla leczenia naszego serca - informuje pismo Cell.

Serce ryb składa się z przedsionka i komory, przy czym komora odgrywa główną rolę w pompowaniu krwi. Serce ssaków łatwo poddaje się uszkodzeniom. Tymczasem danio potrafi przeżyć utratę mniej więcej jednej czwartej komory serca.

Jak wykazali naukowcy z Duke University Medical Center, w sercu danio obecne są tzw. komórki progenitorowe, które w razie jego uszkodzenia pozwalają odbudować uszkodzone tkanki. Do akcji wkraczają także komórki osierdzia (błony otaczającej serce) i stymulują wzrost nowych naczyń krwionośnych. Najpierw powstaje masa niezróżnicowanych komórek, a następnie zaczynają się one różnicować i dzielić. Proces ten jest kontrolowany przez czynnik wzrostu fibroblastów (Fgf). Jego zablokowanie hamuje regenerację.

Serca ssaków również są otoczone osierdziem, a w ich tkance mięśniowej wykryto komórki progenitorowe o właściwościach pozwalających na regenerację. Być może te potencjalne możliwości uda się wykorzystać.

______________________________
Danio pręgowany służy jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców dzięki łatwemu rozmnażaniu i szybkiemu cyklowi życiowemu (stadium od jaja do larwy osiąga w okresie poniżej trzech dni). Dodatkowo ciało postaci larwalnej jest przejrzyste, co pozwala na obserwację organów wewnętrznych u żywych osobników. Również w badaniach genetycznych ryba ta znajduje szerokie zastosowanie i "wyparła" inne zwierzęta laboratoryjne (szczury i myszy) w wielu badaniach. Badania nad danio prowadzi m.in. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka Nagrody Nobla z 1995. Dzięki olbrzymiej hodowli (7000 akwariów) i wywoływaniu przypadkowych mutacji, Nüsslein-Volhard opisała ponad 1200 mutacji. Z powodu zainteresowania badaczy, danio należy do jednych z pierwszych kręgowców z zsekwencjonowanym genomem.

Źródło: PAP/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii