Żubrzyce z Białowieży zasiliły knyszyńskie stado


Żubrzyce z Białowieży zasiliły knyszyńskie stado: artykuł nr 369

2005-02-28 18:40:33 Ochrona środowiska

Z rezerwatu hodowlanego Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) do Puszczy Knyszyńskiej trafiły dwie 2- letnie żubrzyce. Zasilą one genetycznie knyszyńskie stado żubrów, liczące blisko 40 sztuk - informuje dyrektor BPN, Józef Popiel. Przewiezione do Puszczy Knyszyńskiej żubrzyce dołączyły do stada, które obecnie skupione jest w miejscach dokarmiania. "Liczę, że to się w sposób naturalny ułoży. Zobaczymy, do której grupy się przyłączą, kiedy żubry zaczną rozchodzić się wiosną" - zaznacza dyrektor.

Jak mówi, działanie to wpisuje się w założenia programu "Żubr". Dokładnie przed rokiem strategia ta została zaprezentowana przez Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W części naukowej programu "Żubr" zakłada się naturalną migrację tych zwierząt z Białowieży - gdzie stado liczy obecnie aż ponad 350 sztuk - do sąsiednich puszcz.

Obecne stado jest za duże w stosunku do obszaru, na którym bytuje. Żubry wyrządzają szkody w uprawach i są ze sobą zbyt blisko spokrewnione genetycznie.

Potrzebne są jednak pieniądze na realizację projektu. Zakłada on m.in. zalesianie terenów między puszczami, by tworzyły się tzw. korytarze ekologiczne, oraz budowę małych zbiorników retencyjnych. "Jesteśmy w trakcie pozyskiwania na ten cel pieniędzy" - mówi Popiel.

Projekt zakłada, iż powstanie w ten sposób Kraina Żubra, w której docelowo zwierząt będzie więcej niż żyje obecnie na tym terenie.

Obecnie przyrost stada jest większy niż naturalne padnięcia zwierząt i selekcja poprzez odstrzały prowadzone za zgodą ministra środowiska. Dlatego, zdaniem Popiela, założenia programu "Żubr" doskonale do tej sytuacji pasują, bo pozwoli on rozsiedlić stado.

PAP - Nauka w Polsce, Robert Fiłończuk

Źródło: Naukaw Polsce PAP, www.naukawpolsce.pap.pl 28 lutego 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska