Powstanie europejski model zanieczyszczenia wód


Powstanie europejski model zanieczyszczenia wód: artykuł nr 370

2005-02-28 18:46:19 Ochrona środowiska

Model chemicznego zanieczyszczenia wód powierzchniowych stworzą naukowcy na podstawie badań trzech europejskich rzek. Taki wzorzec pozwoli na opracowanie skuteczniejszej metody walki z zanieczyszczeniem - informuje Tilo Arnhold z Centrum Badań Środowiskowych w Lipsku.Pod kierownictwem uczonych z lipskiego centrum, naukowcy z 13 krajów ustalą, które związki chemiczne odgrywają kluczową rolę w zanieczyszczeniu wód powierzchniowych, a także zbadają wpływ tych zanieczyszczeń na ekosystem.

Do 2010 roku trzy modelowe rzeki zostaną przebadane od źródeł aż do ujścia. Będą to: Elbe - płynąca przez Czechy i Niemcy, Schelde w Belgii i Holandii oraz Llobregat w Hiszpanii. Rzeki te położone są w różnych pod względem klimatu regionach, ale do wszystkich trzech dostają się zanieczyszczenia przemysłowe.

Uzyskane w ten sposób informacje zostaną przekazane wszystkim krajom należącym do Unii Europejskiej.

Projekt, który oficjalnie wystartuje w dniach 28 lutego - 5 marca w Hiszpanii, nazywa się "MODELKEY-modele służące do oceny i przewidywania wpływu kluczowych zanieczyszczeń środowiskowych na morskie i słodkowodne ekosystemy oraz bioróżnorodność".

Na projekt, w którym bierze udział w sumie 25 różnych instytucji badawczych, Unia Europejska wydała 8,4 miliona euro. ULA

Źródło: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl 28 lutego 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska