Nietoperze rozpoczęły gody


Nietoperze rozpoczęły gody: artykuł nr 3713

2006-11-09 15:35:19 Zoologia

W poniemieckich fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego MRU - największym zimowisku nietoperzy w środkowej Europie - trwają gody tych ssaków. Młode nocki, gacki i nietoperze innych gatunków przyjdą na świat w czerwcu - mówi dr Tomasz Kokurewicz z Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Okres godowy nietoperzy rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa najczęściej do końca października. Są jednak gatunki, jak np. powszechny w MRU nocek duży, u których gody trwają znacznie dłużej.

"Zaplemnienie następuje jesienią, ale owulacja i zapłodnienie - dopiero wiosną. Wynika to z tego, że w okresie zimowym samice nie byłby w stanie zapewnić wystarczającego zapasu pokarmu dla siebie i rozwijającego się zarodka" – wyjaśnia Kokurewicz.

Ciąża u samic zaczyna rozwijać się wiosną, po przebudzeniu z zimowej hibernacji. Trudno dokładnie określić jej długość, przyjmuje się, że trwa ok. 10 tygodni.

"Wynika to z tego, że samice mogą w każdej chwili zapaść w letarg, kiedy wiosenna aura nie sprzyja i brakuje pokarmu. Wówczas są w stanie zahamować rozwój płodu i zaczekać na lepsze warunki" – tłumaczy Kokurewicz.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Lubuskie) to zespół poniemieckich fortyfikacji, składający się z wielokilometrowych podziemnych korytarzy i różnego typu pomieszczeń oraz sieci bunkrów. Dzięki panującej pod ziemią stałej temperaturze 6-9 stopni Celsjusza, nietoperze mają znakomite warunki do zimowej hibernacji.

W tym roku w międzyrzeckich fortyfikacjach doliczono się ok. 32 tys. nietoperzy kilku gatunków, przy czym odnotowano wzrost ich liczby. Najwięcej jest nocków dużych i rudych. Chiropterolodzy twierdzą, że nietoperzy w MRU w tym okresie jest znacznie więcej, gdyż wiele miejsc fortyfikacji - np. zalanych wodą - jest niedostępnych dla ludzi.

W związku z liczną populacją różnych gatunków zimujących tam nietoperzy, w podziemiach utworzono rezerwat "Nietoperek", otoczony zespołem przyrodniczo-krajobrazowym o nazwie "Uroczysko MRU". Od początku października obowiązuje tam zakaz zwiedzania fortyfikacji z wyłączeniem trasy w Pniewie niedaleko Międzyrzecza. Okres ochronny potrwa do połowy kwietnia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii