Nikt nie chce małp z Delhi


Nikt nie chce małp z Delhi: artykuł nr 3714

2006-11-09 15:36:18 Zoologia

Rząd stanowy indyjskiego stanu Madhya Pradesz zwrócił się do Sądu Najwyższego o pomoc, gdyż nie chce przyjąć około 300 małp, wyłapanych stolicy w Delhi i skazanych na banicję właśnie w Madhya Pradesz - informuje agencja Reutera. Małpy, które od lat dają się we znaki w Delhi, decyzją Sądu Najwyższego rozdysponowano pomiędzy sześć stanów. Rząd stanu Madhya Pradesz w piśmie do sądu wyjaśnia, że poprzednie próby przesiedlania miejskich małp doprowadziły do starć z mieszkańcami.

"Zachowanie i styl życia tych małp stwarzają poważne problemy dla mieszkańców" - pisze rząd Madhya Pradesz, podkreślając, że zurbanizowane małpy zupełnie nie boją się ludzi, stają się "agresywne i atakują mieszkańców, zwłaszcza dzieci". Ponadto małpy cierpią na różne choroby, co zagraża zdrowiu lokalnej populacji, a ich rozbuchany apetyt prowadzi do spadku liczebności ptaków, z którymi rywalizują o podobny pokarm.

W październiku przyjęciu małp z Delhi sprzeciwił się rząd stanu Himaczal Pradesz.

W wielu indyjskich miastach małpy to widok powszedni, i od czasu do czasu, kiedy za bardzo dają się we znaki ludności, są odławiane. W sierpniu w Delhi władze metra zatrudniły do wypłoszenia małp, których boją się pasażerowie, groźnie wyglądającego langura, małpę z rodziny makakowatych.

Dwa lata temu w Delhi wynajęła langura komisja wyborcza, ponieważ w jej biurze rozpanoszyło się prawie 60 małp, które przez trzy miesiące terroryzowały urzędników i gości, porywały i darły formularze.

Pięć lat temu służby porządkowe musiały ratować przed inwazją małp ministerstwa obrony, finansów i spraw zagranicznych. Zwierzęta łapano także w siedzibie premiera. Według oficjalnych statystyk, w okolicach budynków rządowych w Delhi doliczono się wtedy aż 10 tys. małp.

Władze są niechętne ich wybiciu, ponieważ w tradycji hinduistycznej bóg Hanuman w postaci małpy czczony jest jako symbol siły, wytrwałości i poświęcenia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii