UE wycofuje rtęciowe termometry


UE wycofuje rtęciowe termometry: artykuł nr 3735

2006-11-13 14:06:07 Ekologia

Termometry i inne urządzenia pomiarowe z rtęcią wkrótce znikną ze sprzedaży i produkcji w UE. Są one bowiem niebezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska. Przepisy dotyczące termometrów proponowane przez unijnych ministrów zdrowia przegłosuje w tym tygodniu europarlament - pisze "Życie Warszawy". Projekt dyrektywy zakazuje stosowania rtęci w termometrach lekarskich i innych urządzeniach pomiarowych.

Przepisy nie oznaczają jednak, że będziemy musieli pozbyć się tradycyjnych termometrów. Zaprzestane będą tylko ich sprzedaż i produkcja.

Skąd ta niechęć Brukseli do rtęci? - pyta "ŻW". Z raportu europarlamentu wynika, że jest ona szkodliwa nie tylko dla przyrody, ale i dla zdrowia człowieka. Polska popiera te przepisy, bo rtęć to niesamowicie toksyczna substancja - podkreśla Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia. Do tego rtęć trudno unieszkodliwić. Wyrzucona na śmietnik może przejść w tzw. metylortęć, która jest jej najbardziej toksyczną postacią. Spotykamy ją później m.in. w rybach i owocach morza pochodzących z zanieczyszczonych akwenów.

Źródło: Życie Warszawy/wnp.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii