Uniwersyteckie Centrum Energii Odnawialnej


Uniwersyteckie Centrum Energii Odnawialnej: artykuł nr 3788

2006-11-20 14:53:52 Ekologia

Na olsztyńskim uniwersytecie powstanie Centrum Energii Odnawialnej. Naukowcy poprowadzą w nim badania nad wykorzystaniem energii słonecznej, wiatrowej, źródeł geotermalnych, a także nad biopaliwami. Jak informuje gazeta.pl, Centrum stworzyć ma powołany właśnie zespół naukowców, którzy na swoich wydziałach już teraz prowadzą badania nad produkcją energii odnawialnej.

Jest wśród nich prof. Stefan Szczukowski z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, który już od wielu lat zajmuje się wykorzystaniem wierzby krzewiastej do wytwarzania energii cieplnej. - W naszym województwie są już ciepłownie, np. w Piszu, w których stosuje się ją jako opał. Niestety, jest jeszcze za mało plantacji wierzby krzewiastej, by była ona głównym źródłem energii - tłumaczy profesor. - Tworzone właśnie centrum zajmie się przygotowywaniem projektów, które rozpropagują wykorzystanie takiego źródła energii - mówi.

Centrum Energii Odnawialnej prowadzić będzie także badania nad wykorzystaniem energii wiatrowej, słonecznej oraz źródeł geotermalnych. Centrum zajmie się także koordynacją projektów o odnawialnych źródłach energii, które będą powstawać na wszystkich wydziałach uniwersytetu.

Zgodnie z oczekiwaniami Unii Europejskiej do końca 2010 roku 7,5 proc. energii zużywanej w naszym kraju ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez katedrę energetyki i elektrotechniki UWM w województwie warmińsko-mazurskim na razie tylko 5 proc. energii wykorzystujemy z takich źródeł - dodaje gazeta.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza/wnp.pl

 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii