Największa na świecie elektrownia słoneczna powstanie w Australii


Największa na świecie elektrownia słoneczna powstanie w Australii: artykuł nr 3792

2006-11-20 20:43:15 Ekologia

W Australii powstanie największa na świecie elektrownia słoneczna o mocy 154MW. Producent jej wyposażenia zapowiada zastosowanie w niej technologii kosmicznych, a konkretnie bardzo wydajnych ogniw słonecznych wykorzystywanych do zasilania satelitów. Elektrownia będzie zlokalizowana w północno-zachodniej części australijskiego stanu Wiktoria. Produkowana w niej energia zaspokoi roczne zapotrzebowanie na prąd ponad 45000 gospodarstw domowych.

Warte 171 mln funtów przedsięwzięcie będzie dofinansowane przez rządowy fundusz wspierający rozwój czystych źródeł energii w Australii kwotą 30,5 milionów funtów, oraz przez władze Wiktorii kwotą ok. 22 milionów funtów. O budowie elektrowni zadecydowały względy ekologiczne. Wpisuje się ona w strategię rządu Australii mającą na celu zredukowanie emisji gazów cieplarnianych i poprawę wizerunku Australii, która nie podpisała protokołu z Kioto.

W elektrowni zostanie wykorzystana technologia o nazwie Heliostat Concentrator Photovoltaic (HCPV). Wykorzystuje ona heliostat, czyli rodzaj zwierciadła skupiającego promienie słoneczne stale w tym samym miejscu. Ruch zwierciadeł nadzorowany jest przez specjalny system kontrolny. Promienie słoneczne odbijając się od heliostatu skupiają się w odbiornikach. Odbiorniki te zbudowane są z specjalnie w tym celu zaprojektowanych modułów fotowoltaicznych, które składają się z systemu bardzo wydajnych ogniw słonecznych przetwarzających światło słoneczne bezpośrednio w elektryczność. Producent ogniw twierdzi, że ich wydajność jest trzykrotnie większa od klasycznych ogniw słonecznych. W skład całego systemu wchodzi jeszcze układ chłodzący.

Źródło powerpulse.net, iee.org, energetyka.xtech.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii