Żubrzyca poszła w las


Żubrzyca poszła w las: artykuł nr 3798

2006-11-21 16:29:57 Leśnictwo

Sprowadzona w Bieszczady z ZOO w Pradze żubrzyca Pierwiosnka została wypuszczona na wolność z zagrody aklimatyzacyjnej w nadleśnictwie Komańcza, w której przebywała od końca sierpnia. W czasie ponad dwumiesięcznej kwarantanny Pierwiosnka przybrała na wadze. Wypuszczenie jej na wolność wtedy, gdy kilkaset metrów od zagrody przebywało stado żubrów ma jej ułatwić dołączenie do grupy, bo z takiej odległości zwierzęta się wyczuwają - informuje "Dziennik Polski".

podeszło w okolice zagrody i wykazywało zainteresowanie nową koleżanką - mówi doc. Kajetan Perzanowski, kierownik Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych.

– Zniknęła w ostępach leśnych i jest wielka szansa, że się zaasymiluje. Jeżeli nie pójdzie za stadem, które przed zimą zaczęło przemieszczać się w stronę Baligrodu, na pewno wróci do miejsca, gdzie była karmiona - powiedział Władysław Budzyn, nadleśniczy z Komańczy, który nadzorował pobyt zwierzęcia w kilkunastohektarowej zagrodzie, gdzie wykładano dla niego karmę: otręby, buraki i sól.

Pierwiosnka, jest siódmym żubrem, który został sprowadzony w Bieszczady w ostatnich latach i wypuszczony na wolność. Wszystkie dołączyły do stada założonego pod koniec lat 70. ubiegłego wieku w okolicach góry Chryszczatej. Obecnie stado liczy 100 osobników.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa