Ogniwa paliwowe na krew


Ogniwa paliwowe na krew: artykuł nr 3815

2006-11-23 13:18:19 Ciekawostki

Ogniwa paliwowe na krew. Brzmi niewiarygodnie? Nie dla naukowców, którzy realizują nowy projekt badawczy UE o wartości 2,8 mln euro. Partnerzy projektu BIO-MEDNANO chcą opracować tak zwane "biokatalityczne" ogniwa paliwowe - ogniwa, które wykorzystują płyny ustrojowe jako paliwo oraz enzymy przekształcające energię chemiczną w elektryczność. Takie ogniwa mogą być stosowane do napędzania całej gamy urządzeń medycznych, w tym rozruszników, pomp insulinowych, sztucznych kończyn, robotów mikrochirurgicznych czy układów biodetekcji.

Ogniwa paliwowe będą tak małe, że można je będzie wszczepić pod skórę, by zapewnić bezpośrednie zasilanie dla tych urządzeń.

Partnerzy projekty twierdzą, że użycie biokatalitycznych ogniw paliwowych zamiast bardziej tradycyjnych źródeł energii stanowi znaczące udoskonalenie. Obecnie wszczepiane urządzenia, takie jak rozruszniki serca, działają na baterie, jednak technologia ta wykorzystuje silnie reaktywny lit, co sprawia, że miniaturyzacja jest droga i trudna.

- Biokatalityczne ogniwa paliwowe dają realistyczną szansę na zastosowanie wszczepialnych źródeł energii. Istnieje wiele możliwości szerszego wykorzystania biodetektorów w dziedzinie diagnostyki medycznej, monitorowania środowiska i zapewniania jakości żywności - powiedział dr Donal Leech z National University of Ireland, koordynator projektu BIO-MEDNANO.

- Z ogromnym zadowoleniem przyjmujemy fakt, że uzyskaliśmy środki finansowe, które pozwolą nam poczynić istotne postępy w kolejnych latach. Cieszymy się, że odegramy wiodącą rolę w badaniach prowadzonych w tej dziedzinie - dodał.

W okresie trzech lat partnerzy projektu zamierzają wyszukać nowe enzymy i opracować nowatorskie nanostrukturalne rusztowania do unieruchamiania enzymów, dzięki czemu powstaną urządzenia medyczne o zwiększonej czułości i mocy.

Projekt finansowany jest jako konkretnie ukierunkowany projekt badawczy (STREP) szóstego programu ramowego (6. PR). Biorą w nim udział partnerzy z Czech, Finlandii, Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Izraela.

Więcej informacji na temat projektu BIO-MEDNANO znajduje się na stronie internetowej:
http://www.nuigalway.ie/biomednano/biomednano_home.php

Więcej informacji na temat priorytetu "nanotechnologie i nanonauka, materiały wielofunkcyjne, nowe procesy i urządzenia produkcyjne" (NMP) 6. PR znajduje się na stronie internetowej:
http://cordis.europa.eu/nmp/home.html

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Helmholtz Centre for Infection Research/CORDIS



Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek