Wieloryby ugrzęzły w lodach na Kurylach


Wieloryby ugrzęzły w lodach na Kurylach: artykuł nr 383

2005-03-03 16:38:48 Ciekawostki

Dziesiątki ludzi próbują uwolnić cztery wieloryby, które utknęły wśród kry lodowej na Morzu Ochockim u wybrzeży wyspy Iturup w Archipelagu Kurylów - podały rosyjskie media. Wielorybów było sześć, lecz dwa największe już zginęły.

Przy pomocy pił spalinowych ratownicy próbują poszerzyć kanały między otworami w zwałach lodu, by zwierzęta, którym brakuje tlenu, miały więcej miejsca, zanim będą mogły przedostać się na otwarte morze. W przeciwnym wypadku grozi im śmierć.

Nadzieje na całkowite uwolnienie morskich ssaków specjaliści wiążą z silnymi wiatrami, które mogłyby spowodować przesunięcie płyt lodowych i otwarcie wielorybom drogi do wolności.Temperatura w okolicy wynosi nocą do minus 25 stopni.

Do tragedii doszło w odległości 70-90 metrów od brzegu, na którym leży wioska Rejdowo. W akcji ratunkowej biorą udział mieszkańcy wsi. Kieruje nią inspektor ds. ochrony ssaków morskich.

Fachowcy z rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wątpią w sukces operacji ratunkowej. Ich zdaniem, zwierzęta mógłby uratować tylko lodołamacz, a żadnego nie ma w pobliżu. MMP

Dzięki uprzejmości PAP Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek