Piątek - dniem bez futra


Piątek - dniem bez futra: artykuł nr 3860

2006-12-01 12:47:16 Ciekawostki

Noszenie naturalnych futer to zbędny i okrutny kaprys - przekonuje Stowarzyszenie Empatia okazji organizowanej po raz czwarty ogólnopolskiej akcji Dzień bez futra. Według danych stowarzyszenia, w Polsce co roku zabija się około miliona zwierząt futerkowych. "Futro nie rośnie na drzewach - zanim stanie się towarem w sklepie, ktoś musi je zedrzeć z jego właściciela" - podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia. Zwierzęta hodowane na futra w specjalnych fermach to m.in. lisy, norki, nutrie, króliki, szynszyle i jenoty.

 Według Empatii, "zwierzęta te przetrzymywane są w barbarzyńskich warunkach, w zbyt małych klatkach, co powoduje u nich zachowania niespotykane w środowisku naturalnym, jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. Następnie zabijane są prądem elektrycznym, spalinami samochodowymi, uderzeniem w tył głowy lub złamaniem kręgosłupa".

"Aby uszyć jedno futro, zabija się średnio 27 szopów, 150 gronostai, 11 rysi, 18 lisów, 55 norek czy 100 szynszyli" - informuje Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

W ramach kampanii w listopadzie rozdawano ulotki i organizowano pikiety przed wybranymi sklepami z futrami naturalnymi w kilkudziesięciu miastach w Polsce, m.in. w Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Jeleniej Górze, Krakowie, Łodzi. Decyzję o dokładnym terminie akcji w innych miastach pozostawiono lokalnym organizatorom. Protestacyjny przemarsz w stolicy rozpocznie się w piątek po południu na Pl. Zamkowym.

Stowarzyszenie Empatia to ogólnopolska organizacja, działająca na rzecz wszystkich zwierząt, w tym hodowlanych, domowych, wykorzystywanych w laboratoriach oraz dzikich. Za swój główny cel Empatia uważa delegalizację hodowli i zabijania zwierząt dla futer w Polsce.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek