Trzyletnia kuracja odchudzająca makaki


Trzyletnia kuracja odchudzająca makaki: artykuł nr 3906

2006-12-08 19:23:32 Zoologia

Ponad dwieście tybetańskich makaków w górach Emei w prowincji Syczuan przeszło trzyletnią surową kurację odchudzającą zaaplikowaną im przez władze parku - podał dziennik Shanghai Daily. Makaki zamieszkujące zbocza przysłowiowo pięknych gór rozleniwiły się i roztyły łasując na śmieciowym jedzeniu od turystów. Władze parku musiały przeciwdziałać.

"Normalny dorosły makak waży około 25 kilogramów, ale wiele roztyło się aż do 45 - powiedział dyrektor małpiego rezerwatu Hu Yongzhong. - Wiele małp miało wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom lipidów w związku z niezdrową dietą".

Po pierwsze ograniczono kontakt turystów z małpami, aby zmusić je do samodzielnego szukania pożywienia w lesie. Jak to osiągnięto, niestety nie wyjaśniono.

Turystów natomiast poproszono, by - jeśli już koniecznie chcą dawać coś do jedzenia makakom, żeby były to zdrowe, nieprzetworzone przekąski, np. orzechy czy rodzynki.

Góry Emei leżą w południowej części prowincji Syczuan ( południowo-zachodnie Chiny); w I w. n.e. zbudowano tam pierwszy buddyjski klasztor w Chinach. W masywie Emei stanęło ponad 200 buddyjskich klasztorów, z których około 30 funkcjonuje do dziś. W 1996 roku Emei i znajdujący się w tych górach wykuty w skale Wielki Posąg Buddy w Leshan zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Góry te słyną z piękna przyrody i legendarnych krajobrazów. W Chinach istnieje przysłowie mówiące, że Góry Emei są najpiękniejsze na świecie. Ich najwyższy szczyt, Szczyt Dziesięciu Tysięcy Buddów, ma 3099 metrów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii