Ekologiczna choinka


Ekologiczna choinka: artykuł nr 3941

2006-12-17 21:02:39 Botanika

Mit o rzekomej wyższości sztucznych choinek nad naturalnymi, których wycinanie - zdaniem przeciwników - to dewastacja lasu, upowszechnia się od około 10 lat. Są nawet adresowane do dzieci konkursy, w których za posiadanie w domu sztucznej choinki przyznawane są dodatkowe punkty. Leśnicy zwalczają takie przekonanie, wskazując, że to sztuczne choinki są nieekologiczne.

Według leśników, naturalne choinki mają tyle samo zalet, co sztuczne wad - podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu, drzewko wiąże w swej biomasie znaczne ilości szkodliwego dwutlenku węgla; pozostające po wycięciu choinki korzenie wzbogacają glebę w próchnicę; wyrzucone po świętach drzewko szybko się rozkłada, a jego składniki wracają do obiegu materii w przyrodzie.

Wytwarza się je z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku, zaś proces produkcji powoduje to, co najbardziej nieprzyjazne - pyły, gazy, wyziewy zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania choinka trafia na wysypisko śmieci. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat - przekonuje Chojecki.

Chojecki podkreślił, że plantacje świątecznych choinek zakładane są nie tylko w Lasach Państwowych, ale coraz częściej także na gruntach prywatnych, nieprzydatnych rolnictwu. Stają się tym samym źródłem dochodów dla mieszkańców wsi. Choinki z prywatnych plantacji są często ładniejsze od dziko rosnących, "państwowych". Plantatorzy dbają o ich wymiary i kształt, stosują specjalne odżywki i nawozy.

"Żywe, o żywicznym zapachu drzewko, tworzy niezastąpioną atmosferę. Również w miejscach pracy, szczególnie w biurowcach, żywa choinka jest naturalnym, sympatycznym akcentem wśród niezliczonych przedmiotów z tworzyw sztucznych, betonu, szkła czy aluminium. Nabywca naturalnej choinki dobrze służy środowisku, w zgodzie z tradycją świąt. I wcale nie musi mieć wyrzutów" - powiedział leśnik.

Aby promować naturalne choinki oraz sprawić radość potrzebującym, śląscy leśnicy po raz pierwszy wzięli w tym roku udział w akcji Fundacji Ekologicznej "Arka" i Fundacji "Zielonej Ligi", zatytułowanej "Choinki nadziei".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Zobacz też:

  • Ekologiczne choinki z Francji - Producenci choinek z Burgundii we Francji rozpoczęli uprawę świerków, które mają być sprzedawane jako ekologiczne, świąteczne drzewka.
  • Naturalna choinka bardziej ekologiczna od sztucznej - Śląscy leśnicy walczą z umacniającym się mitem, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od naturalnych. Przekonują, że wycinanie pachnących, ...
  • Zorganizowane grupy okaleczają choinki - Rabusie ruszają do lasów, aby "kosić" gałązki jodeł, świerków i sosen. Są one później sprzedawane producentom stroików.
  • Niemcy kupują nasze choinki - Zachodniopomorscy plantatorzy choinek sprzedadzą cały tegoroczny plon wigilijnych drzewek - zapewnia "Głos Szczeciński". Nasze choinki, jak nigdy wcześniej, ...
  • Encyklopedia: Choinka

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki