Pojawiły się pędy roślin runa leśnego


Pojawiły się pędy roślin runa leśnego: artykuł nr 4035

2007-01-09 13:15:41 Botanika

W niektórych bieszczadzkich dolinach pojawiły się w styczniu pędy i kwiaty roślin runa leśnego. Poniżej górnej granicy lasu nadal spotyka się tropy niedźwiedzi - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. Ocieplenie sprawiło, że w dolinach od kilku dni rozwijają się pędy roślin i kwiatów runa leśnego. Trochę to może niepokoić. Należy jednak pamiętać, że w przyrodzie kiedy jedne gatunki tracą, inne w tym samym czasie zyskują" - mówi

Na Pogórzu Dynowskim oraz w okolicach Sanoka zakwitł m.in. wawrzynek wilcze łyko, który zazwyczaj kwitnie w marcu. Równocześnie jednak w lasach Podkarpacia pojawiły się stada jemiołuszek tradycyjnie zwiastujących nadejście zimy. Leśnicy obawiają się gwałtownego ochłodzenia.

"W latach 20. poprzedniego wieku po ciepłym okresie przyszły mrozy i w efekcie w Bieszczadach wymarzło wtedy kilkaset hektarów buczyn. Skutki tamtego zdarzenia są nadal odczuwalne w jakości współczesnego buka" - zauważa rzecznik.

W dolnych partiach gór leśnicy co kilka dni natrafiają na świeże tropy niedźwiedzi. "Na zimowy odpoczynek udały się natomiast niedźwiedzie bytujące w górnych partiach Bieszczad, gdzie od wielu tygodni leży ok. 20-30 cm śniegu, a termometry wskazują po kilka stopni mrozu" - dodje Marszałek.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki