Lukrecja pomaga w zwalczaniu opryszczki


Lukrecja pomaga w zwalczaniu opryszczki: artykuł nr 404

2005-03-09 18:44:38 Botanika

Popularna roślina zielarska, lukrecja, może pomóc w walce z ukrytymi herpeswirusami - odkryła grupa naukowców z New York University School of Medicine.

Do wirusów Herpes zaliczamy popularnego wirusa opryszczki(Herpes simplex), wirusa ospy wietrznej oraz wirusa wywołującego półpasiec (Herpes zosteri). Wirusem z grupy Herpes jest też wirus KSHV, który może wywołać mięsaka Kaposiego u chorych na AIDS.

Wirusy z grupy Herpes potrafią "schować" się w komórkach zwojów nerwowych zainfekowanych organizmów i przetrwać tam do czasu obniżenia się odporności organizmu gospodarza. Wtedy wirus "budzi" się i wywołuje kolejne zachorowanie.

W okresie utajenia się (latencji) wirusa trudno go zwalczyć, gdyż większość leków działa tylko na aktywne postaci infekcji. Cząstki wirusowe ukryte w komórkach gospodarza pozostają nietknięte, więc nie daje się wyeliminować całkowicie herpeswirusów z ustroju.

Nowojorscy naukowcy wykazali, że kwas glicyryzynowy, znajdujący się w wyciągu z korzenia lukrecji, może niszczyć komórki zakażone utajonym wirusem KSHV. ZUZ

* * *

Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki