225 tys. turystów w Białowieskim Parku Narodowym


225 tys. turystów w Białowieskim Parku Narodowym: artykuł nr 4061

2007-01-15 15:48:16 Ciekawostki

Prawie 225 tys. turystów odwiedziło w ubiegłym roku najstarszy w Polsce Białowieski Park Narodowy BPN, znany w kraju i za granicą jako ośrodek restytucji i hodowli żubrów – szacuje dyrekcja parku na podstawie sprzedaży biletów wstępu do parkowych placówek. To o 10 proc. mniej niż w 2005 roku, co dyrektor parku Józef Popiel tłumaczy upalnym lipcem, kiedy turyści wybierali raczej wypoczynek nad wodą niż w lesie.

Jak informuje dyrektor Popiel, największym zainteresowaniem turystów od lat cieszy się rezerwat pokazowy żubrów, gdzie można zobaczyć te ssaki w hodowli, a także inne zwierzęta żyjące w Puszczy Białowieskiej. W ubiegłym roku odwiedziło go prawie 125 tys. osób.

Wielu turystów zwiedza też Muzeum Przyrodniczo-Leśne Parku, gdzie w formie prezentacji multimedialnej można zobaczyć nie tylko atrakcje puszczy, ale także poznać historię mieszkańców tych terenów. W 2006 roku sprzedano prawie 82 tys. biletów wstępu do tej placówki. 17,5 tys. osób wędrowało najpopularniejszym szlakiem, przez obszar ochrony ścisłej.

„Na tej podstawie umownie przyjmujemy, że Park odwiedziło w 2006 roku ponad 224 tys. turystów” – mówi Popiel. Zastrzega, że w szacunkach uwzględniono też liczbę turystów, którzy nie są odnotowywani, bo nie kupują biletów wstępu.

Ze statystyk parku wynika, że co dziesiąty turysta był cudzoziemcem. Walorami puszczy zainteresowali się mieszkańcy nawet tak odległych krajów, Dominikana, Filipiny, Indonezja, Madagaskar, Nowa Zelandia, Australia, Meksyk, Brazylia, Peru czy Republika Południowej Afryki.

Obecnie w parku wytyczonych jest prawie 30 km tras i szlaków pieszych (większość z nich służy zimą jako trasy narciarskie), 14 km szlaków rowerowych, cztery ścieżki edukacyjne i dwie ostoje żubrów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek