Ferie w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie


Ferie w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie: artykuł nr 4145

2007-02-05 14:18:45 Botanika

Ferie na półmetku - warto więc jak najszybciej wybrać się na zimowy spacer do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Spacerując po ogrodzie na wielu drzewach można spotkać jeszcze zeszłoroczne owoce i okazałe szyszki. Warto też zwrócić uwagę na przystosowanie roślin do zimowania - mówi pracownik ogrodu Wojciech Dmuchowski.

Jak wyjaśnia cecha ta szczególnie dobrze widoczna jest, gdy obserwujemy pączki. Wiele z nich otoczone jest grubą łuską, niejednokrotnie pokryte są włoskami lub woskiem, inne z kolei schowane są pod korą.

Po spacerze warto odwiedzić szklarnię ekspozycyjną „Zielony Raj”, gdzie w części subtropikalnej obejrzeć można różnorodne owoce cytrusowe.

"Samych cytryn posiadamy 7 odmian. Różnią się one wielkością i kształtem owoców oraz barwą i grubością skórki. Wśród cytrusów rosną też w szklarni 4 odmiany pomarańczy, 2 odmiany grejpfrutów i 2 odmiany pompeli. Pompela ma największe owoce wśród cytrusów. Owoc może ważyć nawet do 2 kg" - tłumaczy Dmuchowski.

Obejrzeć można także kilka odmian mandarynek, które mają różne kształty i wielkość owoców.

W szklarnii zaprezentowano także wystawy:

* „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
* „W cieniu Borobudur – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”, wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Bilet wstępu do Ogrodu jest jednocześnie biletem wstępu na wystawy. W okresie ferii szkolnych Ogród będzie czynny we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 15.00. Wejście do ogrodu tylko od ulicy Prawdziwka (Konstancin-Jeziorna). Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł;, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki