Czy rysie iberyjskie przetrwają?


Czy rysie iberyjskie przetrwają?: artykuł nr 418

2005-03-11 19:20:35 Ochrona środowiska

Ryś iberyjski może być pierwszym na przestrzeni ostatnich 10 tyś. lat dzikim kotem, który wyginie. Do dziś przetrwało zaledwie 100 osobników tego gatunku. Jeszcze dwa lata temu wierzono, że pozostało 160 rysi iberyjskich. Badania przeprowadzone na zlecenie rządu Hiszpanii w 2004 roku pokazują, że sytuacja jest znacznie poważniejsza. Jeszcze dwa lata temu wierzono, że pozostało 160 rysi iberyjskich.

Badania przeprowadzone na zlecenie rządu Hiszpanii w 2004 roku pokazują, że sytuacja jest znacznie poważniejsza.

Pozostały dwie populacje, w sumie około 100 okazów, z czego zaledwie 25 to samice mogące mieć potomstwo. Populacje te, ze względu na rozbudowaną przez człowieka sieć dróg pozostają od siebie odizolowane, co jest dodatkowym zagrożeniem.

WWF apeluje, aby kluczowe obszary występowania rysia iberyjskiego zostały natychmiast objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000. Konieczna jest także ochrona korytarza ekologicznego, który pozwoliłby na połączenie dwóch populacji. Niestety rząd Hiszpanii nie zgłosił tych terenów do sieci Natura 2000.

"Połączenie dwóch żyjących w izolacji populacji rysia iberyjskiego ma kluczowe znaczenie dla przetrwania tego gatunku. Dlatego najważniejsze obszary ich występowania czyli Park Narodowy Dońana oraz Sierra Morena muszą zostać włączone w sieć Natura 2000, a droga Villamanrique-El Rocio musi zostać zamknięta”- mówi dr Susan Lieberman, Dyrektor międzynarodowego Programu ochrony gatunków WWF .

Przypadkowa śmierć pod kołami pojazdów na drogach przecinających park narodowy to najczęstsza przyczyna śmierci tego zwierzęcia. WWF już od ponad 2 lat apeluje do władz Hiszpańskich o zamknięcie drogi Villamanrique - El Rocio, która prowadzi przez serce Parku Narodowego Dońana i przecina naturalne siedliska rysia. "Przy tak małej liczbie osobników, przypadkowa śmierć nawet jednego zwierzęcia to zagrożenie dla wyginięciem całej populacji" mówi Luis Suarez, Kierownik Programu ochrony gatunków WWF Hiszpania. "To niedopuszczalne, że Komisja Europejska wspiera ochronę rysia iberyjskiego, a jednocześnie finansuje infrastrukturę drogową, w miejscach, gdzie jest to zagrożeniem dla jego przeżycia” - dodaje.

Więcej informacji: Joanna Wis,
Specjalista ds. Kontaktów z Mediami,
tel.: +48 22 849 84 69,
e-mail: jwis@wwf.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska