Szympansy używają narzędzi do polowania


Szympansy używają narzędzi do polowania: artykuł nr 4227

2007-02-26 15:51:02 Zoologia

Naukowcy z Iowa State University i University of Cambridge odkryli, że szympansy potrafią używać narzędzi do polowania na inne ssaki - donosi internetowa wersja magazynu Current Biology. Szympansy są znane ze swojej pomysłowości w wykorzystywaniu narzędzi do różnych celów między innymi wyciągania owadów z pni drzew, czy otwierania twardych orzechów. Jednak do tej pory nie zgromadzono wystarczających dowodów na to, że podczas polowania na ssaki szympansy posługują się narzędziami.

Autorzy pracy obserwowali grupę szympansów w Senegalu. Naukowcy zaobserwowali jak małpy robią narzędzia podobne do dzid a potem używają ich do polowania na małe małpiatki galago senegalskie, odpoczywające w ciągu dnia w jamkach.

Badacze zanotowali jedno udane polowanie przy użyciu dzidy na 22 podjęte przez szympansy próby, niemniej jednak zwierzęta stosowały wykonaną przez siebie broń systematycznie. Dzidy stosowały prawdopodobnie do unieruchomienia małpiatek.

Naukowcy zauważyli również, że broni używają tylko samice małp lub młode szympansy. Odkrycie to wspiera hipotezę, według której samice człekokształtnych były pierwszymi w ewolucji tworzącymi narzędzia i wykorzystującymi je do polowania.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii