Bociany w drodze do gniazd


Bociany w drodze do gniazd: artykuł nr 424

2005-03-14 20:12:23 Ciekawostki

Większość bocianów powracających z Afryki do swych gniazd w Polsce leci nad cieśninami Bosfor i Dardanele - informuje prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Przemyław Kunysz. Te najszybsze dotarły już do Bułgarii i Rumunii.

Ptaki te wykorzystują do przelotu masy ciepłego powietrza, tworzące tzw. prądy wznoszące. Jeśli ich nie ma, boćki zatrzymują się na dłuższe postoje, oczekując na lepsze warunki.

"W Polsce pojawiają się zwykle 20-30 marca, ale tegoroczna niesprzyjająca aura może opóźnić ich przylot" - mówi Kunysz. - "Jeśli zima nie odpuści, powroty tych ptaków mogą trwać nawet do 10 kwietnia. Tak zwykle bywało w latach, gdy nadejście wiosny znacznie się opóźniało".

Ornitolodzy w całej Europie bacznie śledzą wędrówki bocianów i innych ptaków i wymieniają się obserwacjami. Istnieją nawet specjalne listy dyskusyjne, umieszczane na różnych stronach w Internecie, w tym tzw. Lista "Eurobildnet".

W Polsce prowadzi się ponadto tzw. ptasią listę dyskusyjną oraz... ptasią pocztę pantoflową, w których ornitolodzy zamieszczają są nie tylko terminy przylotów, ale także różne ciekawostki. MSZ

14 marca 2005 PAP Nauka w Poslce www.naukawpolsce.pap.pl

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek