Marzec w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie


Marzec w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie: artykuł nr 4256

2007-03-02 11:17:10 Botanika

Kwiaty żelazownika, okazały krzew eupatorium i paproć zwana łosimi rogami - to niektóre z botanicznych atrakcji, jakie można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Wszystkich stęsknionych wiosny zapraszamy do odwiedzenia szklarni ekspozycyjnej Zielony Raj, gdzie można nacieszyć wzrok bujną zielenią zgromadzoną na ponad 2 tys. metrów - mówi pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski.

W części poświęconej roślinom sukulentowym ujrzeć można oryginalne szkarłatnoczerwone kwiaty żelazownika pochodzącego z Nowej Zelandii, który w warunkach naturalnych jest drzewem. "Ma bardzo twarde zabarwione na czerwono drewno stąd często nazywany jest +żelaznym sercem+" - tłumaczy Dmuchowski.

Warto też zwrócić uwagę na okazały krzew eupatorium, którego ozdobą są duże pachnące pomponowe, fioletowe główki kwiatowe w spłaszczonych pęczkach, szerokości 10 cm.

"W szklarni subtropikalnej przyjrzymy się cytrynie, na której zaszczepiono 5 różnych gatunków cytrusów. Na jednym drzewku możemy oglądać owoce cytryn, grejpfrutów, pomarańczy i citrofortunelli" - zachęca.

W części tropikalnej w centralnym miejscu szklarni umieszczono zbiornik wodny, wokół którego wysadzono szereg gatunków roślin ze stanowisk podmokłych. Są wśród nich pandany, alokazje, cibory i scirpus.

"Nad zbiornikiem w specjalnych donicach zobaczyć możemy paproć zwaną +łosimi rogami+ o bardzo charakterystycznych liściach oraz dzbaneczniki, u których końce liści przekształcone są w dzbanki służące do łapania owadów. W tej samej szklarni możemy podziwiać kwitnące kliwie" - mówi Dmuchowski.

Pracownik Ogrodu zaprasza także na prezentowane tam wystawy:

  • Centrum Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej
    • "Zegary kwiatowe"” wystawa nagrodzonych prac dzieci w międzyszkolnym konkursie
  • Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj"
    • "Spotkanie z bogami Indii" - ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
    • "W cieniu Borobudur – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku", wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).



****

Od 1 marca do 31 marca - ogród otwarty jest dla zwiedzających w soboty, niedziele w godzinach od 10.00 do 17.00. Wejście do ogrodu tylko od ulicy Prawdziwka – Konstancin Jeziorna.

Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki