Turystyczna moda na Rospudę


Turystyczna moda na Rospudę: artykuł nr 4277

2007-03-06 17:15:53 Nauka w Polsce i na świecie

Awantura o obwodnicę Augustowa przyniosła nieoczekiwany efekt - nagle Polacy i obcokrajowcy usłyszeli o Rospudzie i zaczęli się interesować i chcą podziwiać jej piękno. Właściciele pensjonatów szykują się na najazd turystów. Wcześniej Rospudę znali tylko pasjonaci kajakarstwa. Teraz mówią o niej wszyscy - mówi Andrzej Kozłowski z Ośrodka Kolonijnego „Jędrek” w Augustowie. I nie tylko mówią. Na długi weekend majowy w ośrodku zarezerwowane są już wszystkie miejsca, podobnie jest w większości okolicznych hoteli, pensjonatów i ośrodków agroturystycznych - pisze "Metro".

- Te tereny zawsze były atrakcyjne, bo tu jest przecież bardzo pięknie. Ale nagłośnienie sporu wokół Rospudy sprawiło, że teraz więcej osób będzie chciało tu przyjechać - dodaje. Okazuje się, ze nie tylko Polacy chcą na własne oczy zobaczyć, o co toczą wojnę ekolodzy.

- Często bywam na międzynarodowych targach turystycznych - opowiada Dariusz Zyzało z Przedsiębiorstwa Turystycznego „Szot”, które organizuje spływy kajakowe. - Gdy mówię obcokrajowcom, że jestem z Augustowa, najczęściej spotykam się z reakcją: „Augustów? A Rospuda!”. Wcześniej nawet nie mieli pojęcia, że coś takiego istnieje.

Właściciele ośrodków i organizatorzy spływów gwarantują, że turyści nie będą rozczarowani. - Rospuda to przepiękna rzeka, choć nie ukrywam, że jest przeznaczona dla doświadczonych kajakarzy - miejscami przypomina rzeki górskie i jest bardzo dzika - opowiada Dariusz Zyzało.

Augustowianie mogą więc zacierać ręce i szykować się na spore zyski. Tym bardziej że ewentualna budowa nie zniszczy rzeki. - Odcinek rzeki, na którym planowana jest estakada, jest najmniej uczęszczany i większość spływów kończy się przed nim - tłumaczy Dariusz Zyzało. - Niezależnie od tego, którędy będzie przebiegała obwodnica, nad Rospudą będzie można wypoczywać bez przeszkód.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie