Spreparowany niedźwiedź amerykański baribal


Spreparowany niedźwiedź amerykański baribal: artykuł nr 4284

2007-03-07 12:24:47 Nauka w Polsce i na świecie

Niezwykły eksponat - spreparowany niedźwiedź amerykański baribal - stanął w holu Izby Celnej w Przemyślu. Niewyprawioną skórę niedźwiedzia, wraz z trzema innymi, przekazano celnikom w celach szkoleniowych, związanych z CITES (Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem) - informuje "Dziennik Polski".

Cztery suszone surowe skóry czarnych baribali przemyscy celnicy zatrzymali w sierpniu 2005 roku. Zostały wysłane w dwóch paczkach ze Stanów Zjednoczonych do mieszkańca Leska, jako rzeczy mające służyć do wystroju wnętrza. Nadawca nie załączył wymaganego prawem pozwolenia – zaświadczenia CITES. Po procesie skóry przekazano Izbie Celnej w Przemyślu. Trzy zostały wyprawione, jedna wypchana.

Wypchany niedźwiedź w wielkiej oszklonej gablocie stoi w obszernym holu Izby Celnej w Przemyślu. Pozostałe skóry trafiły do mniejszych gablot IC w Przemyślu i Korczowej, gdzie zostały umieszczone obok innych okazów przyrodniczych zatrzymanych na granicy, a chronionych konwencją, m.in: koralowców, egzotycznych motyli, jastrzębi gołębiarzy, szczęki rekina, kła morsa.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie