Więcej nietoperzy w beskidzkich jaskiniach


Więcej nietoperzy w beskidzkich jaskiniach: artykuł nr 4287

2007-03-07 12:33:05 Zoologia

Kilkakrotnie więcej nietoperzy niż w poprzednich latach znaleźli w beskidzkich jaskiniach ekolodzy ze Stowarzyszenia Dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki. Ekolodzy napotkali 151 osobników należących do ośmiu gatunków. Wśród nich była m.in. samica obrączkowana w Republice Czeskiej.

Członek stowarzyszenia Robert Mysłajek poinformował dziennikarzy, że w poprzednich latach liczba policzonych nietoperzy była wielokrotnie niższa (średnio ok. 30 osobników). W tym roku ekolodzy przeszukali jednak również niedawno odkryte jaskinie, w tym jaskinię Miecharską w Wiśle w Beskidzie Śląskim. Zimuje w niej rzadki gatunek nocka orzęsionego. W jaskini Trzy Kopce z kolei ekolodzy natknęli się na samicę obrączkowaną w Republice Czeskiej. Ssak, by do niej trafić, musiał pokonać jesienią ponad 100 km. Łącznie sprawdzono 28 jaskiń.

Ekolodzy prowadzą liczenie nietoperzy pod koniec zimy, korzystając z tego, że ssaki trwają jeszcze w stanie hibernacji.

Nietoperze to jedyne ssaki posiadające umiejętność latania. Na świecie żyje ich ponad 980 gatunków, w Polsce - 22, wśród nich takie gatunki jak gacek, mopek, nocek duży, mroczek, karlik malutki, borowiaczek. Część z nich zagrożona jest wyginięciem.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

  • 37 tysięcy nietoperzy - 37 tys. nietoperzy naliczyli w miniony weekend chiropterolodzy z kilku krajów w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnienia MRU w Lubuskiem.
  • Chiropterolodzy z Polski i zagranicy będą liczyć nietoperze - W ubiegłym roku specjaliści naliczyli 32 tys. nietoperzy zimujących w MRU. Aby wynik był wiarygodny, akcja musi być przeprowadzona w ciągu jednego dnia.
  • Liczą nietoperze - W piątek pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu rozpoczęli coroczną akcję liczenia nietoperzy. W szczelinach ścian korytarzy fortu twierdzy ...

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii