Susły pod Opolem zwiastują wiosnę


Susły pod Opolem zwiastują wiosnę: artykuł nr 4342

2007-03-20 13:29:04 Zoologia

Według danych naukowych oraz zeszłorocznych obserwacji, susły moręgowane powinny obudzić się ze swego snu zimowego na początku kwietnia. W tym roku pierwsze osobniki aktywne są już teraz, ustalając swoje nowe terytoria - informuje dr Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.

"Przysłowiowe śpiochy - susły moręgowane - wymarły w Polsce w latach 70. Dzięki programowi prowadzonemu przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody +Salamandra+, zwierzęta te powróciły do naszego kraju w roku 2005. Wówczas to pierwsza ich grupa została wypuszczona na łąkę koło Kamienia Śląskiego. Mimo że zima 2005/2006 była długa i szczególnie mroźna – susły doskonale ją przetrwały i w roku 2006 skutecznie się rozmnożyły" - wyjaśnia Kepel.

Dodaje, że przyrodnicy z "Salamandry" z niecierpliwością czekają, aby się przekonać, jak przetrwały kolejną, tym razem rekordowo ciepłą zimę.

Jak wyjaśnia, w warunkach polskich zwykle pierwsze osobniki z tego gatunku pojawiają się na powierzchni ziemi dopiero w pierwszych dniach kwietnia. Tak też było w roku ubiegłym, gdy pierwszy suseł został zaobserwowany 2 kwietnia.

"Jako pierwsze z zimowej hibernacji budzą się dorosłe samce, które niezwłocznie przystępują do ustalania swoich terytoriów. Samice wolą ten okres samczych swarów przespać - budzą się więc zwykle 2-3 tygodnie później i niezwłocznie przystępują do godów. W tym roku pierwsze osobniki zaobserwowano już 15 marca - z apetytem posilały się trawą w promieniach wiosennego słońca" - opowiada Kepel.

"Ile susłów przetrwało kolejną zimę - okaże się dopiero w drugiej połowie kwietnia, gdy już na pewno wszystkie osobniki w Kamieniu Śląskim obudzą się i będzie można je policzyć" - konkluduje.

Dzięki uprzejmoś: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii