Nie wrzucajcie Marzanny do wody!


Nie wrzucajcie Marzanny do wody!: artykuł nr 4353

2007-03-22 17:30:31 Ciekawostki

W dniach 21 i 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony w 1992 roku po konferencji w Rio de Janeiro przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 21 marca obchodzimy również pierwszy dzień wiosny! Z tej okazji niestety wiele śmieci trafia do polskich rzek. Zamiast topić Marzanny (wykonane zazwyczaj z różnych odpadów i opakowań czyli śmieci) lepiej posadzić drzewko, posprzątać okoliczny las lub sprawdzić stan czystości naszych rzek i jezior.

Początek wiosny niech będzie dla nas pretekstem do zastanowienia się, co sami możemy zrobić, aby szanować wodę, oszczędzać ją i jej nie zanieczyszczać. Musimy pamiętać, że Polska jest krajem w Europie o jednym z najmniejszych zasobów wody!

Poniżej ekologiczny „dekalog wodny”. Pół żartem, pół serio, jak na pierwszy dzień wiosny przystało.

Po pierwsze: Nie wylewaj, ani nie wrzucaj niczego do wody, w tym również Marzanny na pierwszy dzień wiosny. Żadnych śmieci, substancji chemicznych, nawet odpadów organicznych. Wszystko trafi w końcu do Bałtyku, a później, z rybkami, do Twojego brzucha.

Po drugie: Myjesz zęby, golisz się? Zakręcaj kran, niech woda nie leje się bez potrzeby. Z jednej strony mniej jej zmarnujesz, z drugiej, mniej zapłacisz za jej zużycie.

Po trzecie: Może czasami warto wziąć prysznic lub wykąpać się razem ze swoją żona lub mężem. Mniej zużyjecie wody, a i będzie przyjemniej.

Po czwarte: Ty śpisz a woda kapie. Sprawdź wszystkie uszczelki w kranach. Kropla do kropli i zbierze się cały Bałtyk.

Po piąte: Podlewasz kwiatki, trawnik, ogród? Rób to wieczorem, kiedy woda nie wyparuje tak szybko i trafi tam gdzie trzeba, czyli do Ziemi, a nie w chmury.

Po szóste: Masz dużo zmywania w domu, spraw sobie zmywarkę. Zdecydowanie mniej zużyje wody niż Ty przy ręcznym myciu, a i trochę czasu zaoszczędzisz. A czas to przecież pieniądz.

Po siódme: Zamontuj sobie sprytną toaletę. Więcej wody zużywaj do spuszczania większych kawałków, a mniej do mniejszych.

Po ósme: Jeżeli możesz złapać i wykorzystać deszczówkę, zrób to. Nie odprowadzaj jej w swoim domu do kanalizacji. Może wybuduj mały zbiornik, a później z wody tej korzystaj np. do podlewania ogrodu. Deszcz jest w końcu bezpłatny.

Po dziewiąte: Nie myj samochodu nad wodą. Nie dość, że zatrujesz wodę to i mandat możesz dostać spory.

Po dziesiąte: Generalnie nie lej wody :-)

 

Źródło: Fundacja Nasza Ziemia www.naszaziemia.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek