Londyńskie parki opanowane przez papugi


Londyńskie parki opanowane przez papugi: artykuł nr 4362

2007-03-26 13:21:09 Zoologia

Londyńskie parki zostały opanowane przez papugi. Ptaków jest tyle, że władze zastanawiają się nad ich częściowym wytępieniem - pisze dziennik Daily Telegraph. Około 30 tysięcy aleksandrett obrożnych rozpleniło się w niektórych parkach Londynu oraz hrabstw Surrey i Kent. Część ornitologów jest zdania, że te pochodzące z Indii ptaki zabierają lokalnym gatunkom pożywienie i przestrzeń potrzebną do uwicia gniazd.

Inni, w tym Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSBP), nie widzą zagrożenia dla brytyjskiej fauny. Wszyscy jednak przyznają, że populacja aleksandrett rośnie.

Ekolog Tony Drakeford, który mieszka w pobliżu Bushy Park w południowo-zachodnim Londynie, mówi, że populacja papug wzrosła w ciągu ostatniego roku o 30 proc. "Sa bardzo piękne i egzotyczne, ale ich obecność odbija się negatywnie na naszych leśnych ptakach wijących gniazda w dziuplach. Coś trzeba zrobić, ale to skomplikowane" - mówi.

Jedynym sensownym rozwiązaniem - jeśli zapadanie decyzja o wytępieniu części populacji - będzie odstrzelenie papug. Tim Webb z RSBP twierdzi, że nie powinno to być trudne, bo aleksandretty są większe od większości ptaków ogrodowych, ale - jak podkreśla - widok odstrzeliwania papug może być dla mieszkańców nie do zaakceptowania.

Nie jest całkiem jasne, jak aleksandretty trafiły do brytyjskich parków. Jedno z wyjaśnień jest takie, że ich stado mogło się wydostać ze studia filmowego Shepperton w południowo-zachodnim Londynie podczas kręcenia "Afrykańskiej królowej" w 1951 roku. RSBP twierdzi jednak, że aleksandretty występowały w Wielkiej Brytanii już w 1850 roku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii