Polacy o budowie drogi przez dolinę Rospudy


Polacy o budowie drogi przez dolinę Rospudy: artykuł nr 4395

2007-04-02 15:35:57 Ekologia

28 proc. Polaków uważa, że ostateczną decyzję w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy powinny podjąć władze lub społeczność Augustowa - wynika z sondażu TNS OBOP. Tylko 15 proc. respondentów jest zdania, że o tej inwestycji powinna zdecydować Unia Europejska. 20 proc. ankietowanych uważa, że decyzję powinna podjąć społeczność całego województwa, natomiast 26 proc., że rząd.

Z sondażu wynika, że tylko 6 proc. badanych w ogóle nie słyszało o sprawie, natomiast aż 60 proc. Polaków interesuje się sprawą Rospudy i wie, na czym polega konflikt. Z badania wynika także, że 40 proc. respondentów opowiada się po stronie mieszkańców Augustowa, a 43 proc. po stronie obrońców przyrody.

Projekt obwodnicy Augustowa o długości 17,1 km przewiduje, że część drogi (500 m) będzie przebiegała przez unikatowe mokradła Rospudy. Komisja Europejska od grudnia ub.r. kwestionuje budowę obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, objętej europejską siecią ekologiczną Natura 2000.

Szybkiej budowy drogi domaga się większość mieszkańców Augustowa, przez który codziennie przejeżdżają setki tirów zdążających do granicy z Litwą. Przeciwni inwestycji są ekolodzy, którzy w lutym przez ponad dwa tygodnie protestowali w obronie doliny w założonym tam obozie.

34 proc. ankietowanych sądzi, że gdyby sprawa Rospudy zdarzyła się w takim kraju UE jak Niemcy lub Francja, to zostałaby tam rozwiązana po myśli mieszkańców, a 45 proc. uważa, że po myśli obrońców przyrody.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-5 marca 2007 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. Badanie zrealizowano w okresie, gdy sprawa Rospudy była czołowym tematem mediów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii