Ekolodzy amatorzy szukają ptasich posłańców wiosny


Ekolodzy amatorzy szukają ptasich posłańców wiosny: artykuł nr 4415

2007-04-05 16:15:21 Zoologia

Za oknem coraz cieplej, pierwsze liście nieśmiało wysuwają się pąków, wracają ptaki, które zimę spędzały w krajach o cieplejszym klimacie - m.in. bociany, kukułki, jaskółki dymówki i jerzyki. Każdy, kto zauważy pierwsze okazy tych popularnych gatunków powracające do Europy może wziąć udział w trwającej akcji powitania wiosennych ptaków "Spring Alive". W Polsce akcję organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, a jej koordynatorem w Europie jest BirdLife International.

Uczestnicy akcji rejestrują swoje obserwacje na stronie internetowej www.springalive.net.

Obserwacje - te polegające na zobaczeniu i usłuszeniu bociana, jaskółki dymówki, kukułki i jerzyka, mają pomóc dowiedzieć się więcej o migracji ptaków powracających wiosną do Europy i przyczynić się do stworzenia map, pokazujących postęp w przylotach ptaków, które wracają z zimowych podróży do swoich krajów.

Wystarczy przypomnieć sobie kilka podstawowych informacji o ptasich posłańcach wiosny i już można zostać ich tropicielem.

Najłatwiej rozpoznać bociana - dużego biało-czarnego ptaka z długą szyją, czerwonym dziobem i długimi czerwonymi nogami. Jego charakterystyczne kleklekot, przypominający odgłos dwóch uderzających o siebie patyków, znają już najmłodsi ornitolodzy-amatorzy.

Charakterystyczny odgłos wydaje też kukułka - płochliwy ptak wielkości gołębia z szarym grzbietem i ciemno prążkowanym białym brzuszkiem. Jak mówią ornitolodzy - najłatwiej stwierdzić obecność tego ptaka poprzez uważne nasłuchiwanie. Bardziej prawdopodobne jest spotkanie go w locie niż siedzącego na gałęzi.

Trzeci z ptasich zwiastunów wiosny - jaskółki dymówki mają ciemne, połyskująco na granatowo grzbiety, rdzawe podgardla, białe brzuszki i długie rozwidlone ogonki. Jaskółki mieszkają w pobliżu ludzkich siedlisk, dlatego tam najłatwiej jest je obserwować. Często siadają na przewodach energetycznych czy brzegach dachów.

Jerzyki mają ciemnobrązowe piórka. Ogonki krótkie i rozwidlone, skrzydła wąskie i zakrzywione na kształt kosy. Łatwo jest je pomylić z jaskółkami, jednak w odróżnieniu od nich podczas lotu jerzyki nie składają skrzydeł. W locie natomiast potrafią spać. Zaobserwować je można najczęściej w miastach, gdzie budują gniazda np. w szczelinach murów. Bywa jednak, że zamieszkują i wsie.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie www.springalive.net

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii