Muzeum Bociana Białego


Muzeum Bociana Białego: artykuł nr 4436

2007-04-12 15:48:53 Zoologia

Muzeum Bociana Białego powstało w 2003 r. Wieś Kłopot w gminie Cybinka znajduje się na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego w dolinie Odry. Obecnie znajduje się tam ponad 30 bocianich gniazd. W muzeum można zobaczyć wystawę poświęconą bocianowi i wyruszyć na wycieczkę po okolicy ścieżką edukacyjną. Znajduje się w nim również salka edukacyjna dla dzieci i młodzieży, a także baza noclegowa z polem namiotowym dla turystów. Pierwsze wycieczki w tym roku wyruszą na szlaki w czwartek.

„Od czterech lat prowadzimy stałą obserwację naszych bocianów. Co ciekawe, co roku dzień ich przylotu jest ten sam – 24 marca. Nie inaczej było i tej wiosny, kiedy 24 marca przyleciało do nas pięć pierwszych bocianów” – mówi Jędro.

Dodał, że z każdym dniem ptaków przybywa, a w niektórych gniazdach są już jaja.

Jak informuje Leszek Jerzak z Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze, w ubiegłym roku ukazała się publikacja poświęcona bocianom. Książka wydana w języku angielskim pt. "The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation" jest efektem pracy zbiorowej pod redakcją naukową prof. Piotra Tryjanowskiego (UAM), prof. Leszka Jerzaka (UZ) i dr. Tima Sparksa (Uniwersytet Cambridge). Naukowcy prowadzili swoje badania również w Kłopocie.

Z badań ornitologów wynika, że bardziej przywiązane do miejsca urodzenia są samce bociana białego. Po 3-4 latach, kiedy po raz pierwszy wracają do Polski gnieżdżą się najczęściej w pobliżu swoich rodziców. Samice są bardziej samodzielne. Z reguły jednak ptaki te zasiedlają tereny w promieniu około 100 km od miejsca, w którym przyszły na świat.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii