Trwają Dni Ziemi w Krakowie


Trwają Dni Ziemi w Krakowie: artykuł nr 4465

2007-04-18 22:05:36 Ekologia

W czwartek Zastępca Prezydenta Miasta Wiesław Starowicz weźmie udział w sadzeniu drzew w dwóch krakowskich przedszkolach oraz zainauguruje rajd rowerowy. Również jutro, o godz. 11.00, Zastępca Prezydenta Elżbieta Lęcznarowicz będzie uczestniczyć w Spotkaniu młodych ekologów w Bazylice oo. Franciszkanów.

"Zależy nam na edukacji ekologicznej mieszkańców Krakowa, oddziaływaniu na młodzież i dzieci" - mówił Zastępca Prezydenta Wiesław Starowicz podczas konferencji prasowej inaugurującej Dni Ziemi.

W programie Dni (16-22 kwietnia) znalazły się m.in. korowody dzieci z transparentami ekologicznymi propagującymi zdrowe miasto, konkursy, gry i zabawy na świeżym powietrzu, koncerty, rajdy rowerowe oraz sadzenie drzew i krzewów.

W Przedszkolu nr 83 Zastępca Prezydenta posadzi drzewka jutro (19 kwietnia) o godz. 9.00, natomiast o 10.30 - w Niepublicznym Przedszkolu „BAJKA”. O 10.00 otworzy przejazd rowerowy, który wystartuje spod Nowohuckiego Centrum Kultury.

Każdy, kto przyniesie 20 i 21 kwietnia w godz. 11.00-16.00 na plac Wolnica dwadzieścia zużytych baterii, puszek aluminiowych albo butelek PET otrzyma sadzonki kwiatów balkonowych i krzewów.

Akcja zbierania surowców wtórnych towarzyszy krakowskim Dniom Ziemi co roku. Tym razem organizatorzy przygotowali 5 000 sadzonek kwiatów balkonowych i krzewów (m.in. pelargonie, bratki, surfinie, begonie, czarna porzeczka, jaśminowce). Za każde 20 sztuk puszek, baterii albo butelek przewidziano jedną roślinkę. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

W ramach VII Krakowskiej Wystawy Ekologicznej na placu Wolnica zaprezentowane zostaną inwestycje ekologiczne miejskich spółek komunalnych, wystawy prac plastycznych przygotowanych przez krakowskie szkoły i przedszkola.

Do obchodów włączyła się również Cafe Szafe, w której zaplanowano finał konkursu na najpiękniejszego motyla wykonanego z surowców wtórnych, wielki "Bal Motyli" oraz konkurs "Bal Ziemi" z nagrodami za najlepszy Eko-Strój i Eko-Gadkę.

Specjalnie z okazji Dni Ziemi kina Orange IMAX oraz Ciemna City Plaza obniżyły ceny biletów grupowych na filmy 3D.

22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym żyje. W tym dniu organizowane są spotkania, wiece, odczyty, wystawy, marsze mające na celu pokazanie niebezpieczeństw, jakie mogą się pojawić w związku z lekceważeniem praw natury.

Szczegółowy plan imprez odbywających się w ramach Dni Ziemi


16 kwietnia 2007
- wesoły korowód przedszkolaków z transparentami ekologicznymi po osiedlu organizuje Przedszkole 83, do udziału zaprasza także Przedszkole 62 i 130.
- 10.30 zielony korowód transparentami propagującymi zdrowe miasto. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola "BAJKA" pomaszerują na Łąki Nowohuckie.
- "Zielone światło dla Łąk Nowohuckich"- plener pałąkach Nowohuckich organizowany przez Niepubliczne Przedszkole "BAJKA", w programie między innymi: zabawy badawcze-mieszkańcy Łąk pod lupą, wykonanie prac plastycznych, gry i zabawy na świeżym powietrzu.
- "Dzień piosenką ekologiczną", wycieczkę do skupu surowców wtórnych oraz "Popołudnie z bajką ekologiczną" organizuje Przedszkole 96.
- na plener malarski w ogrodzie oraz poranek z filmem ekologicznym "Eko-Oko" zaprasza Przedszkole 111.

17 kwietnia 2007
- ślubowanie małych ekologów oraz marsz ekologiczny dzieci z Przedszkola 130 z transparentami propagującymi treści ekologiczne na nową pętlę autobusową oraz pikieta pod hasłem "Choć mamy mało lat dbamy o czysty świat". Przedszkolaki będą także rozdawać przechodniom emblematy ekologiczne.
- konkurs wiedzy ekologicznej organizowany przez Przedszkole 83 z udziałem dzieci z Przedszkoli 62 i 130.
- dzieci z Przedszkola 96 założą kącik zdrowia pod hasłem "Odżywiamy się zdrowo i kolorowo", zaprezentują odpadową rewię mody i wezmą udział w konkursie o tematyce ekologiczno- zdrowotnej.
- Happening "Oszczędzajmy zasoby Ziemi" zorganizuje Przedszkole 111.

18 kwietnia 2007
- konkurs wiedzy ekologicznej "Co młody ekolog wiedzieć powinien oraz zabawy ruchowo-sprawnościowe "W zdrowym ciele zdrowy duch" w Przedszkolu 130.
- ekopiknik w ogrodzie Przedszkola 83 wraz z uroczystym wręczeniem nagród w IV Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Ratujmy przyrodę".
- ekopiknik połączony wystawą prac plastycznych biorących udział w konkursie "Przyroda poezją malowana", papieroplastyka na warsztatach, rozdanie nagród w V edycji konkursu plastycznego "Czyste miasto moje marzenie" oraz gry i zabawy w ogrodzie Niepublicznego Przedszkola "BAJKA" dla wszystkich chętnych dzieci z os. Uroczego.
- "Dzień twórczości plastycznej z odpadów" oraz teatrzyk ekologiczny w Przedszkolu 96.
- konkurs "Miasto moich marzeń" zorganizowany dla dzieci z klasy zerowej Szkoły Podstawowej nr 80 przez Przedszkole 104 oraz sadzenie krzewów ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki zaprasza także na wystawę prac o tematyce ekologicznej w Nowohuckim Centrum Kultury.
- Przedszkole 111 zaprasza na konkursy i zabawy integracyjne w ramach Święta Patrona Przedszkola - Modrzewia.
- 11.00- 15.00 "Dzień Ziemi w Korczaku" - na scenie plenerowej MDK im. Janusza Korczaka zaprezentują się zespoły działające w MDK w specjalnie na tą okazję przygotowanym programie. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty plastyczne, origami z makulatury, gry i zabawy ruchowe oraz liczne konkursy z nagrodami, m.in. na "super zgniatacza" i "okrzyk ekologiczny".

19 kwietnia 2007
- akcja "Czysty Ogród"- dzieci z Przedszkola 104 sprzątają swój ogród.
- zabawy tropiąco - badawcze, sprzątanie otoczenia oraz spotkanie z Ekologiem w Przedszkolu 96.
- "Międzyprzedszkolny konkurs wiedzy ekologicznej i dziedzictwa kulturowego Krakowa" dla dzieci z krakowskich przedszkoli organizuje Niepubliczne Przedszkole "BAJKA".
- 9.00 sadzenie drzew na terenie Przedszkola 83 przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa Wiesława Starowicza
- 9.15 teatrzyk w wykonaniu aktorów scen krakowskich "Warto żyć z naturą w zgodzie" w wykonaniu aktorów scen krakowskich dla wszystkich chętnych dzieci w Przedszkolu 83 oraz plener malarski "Wiosna w ogrodzie".
- "Dobre uczynki dla przyrody" -dzieci z Przedszkola 130 sprzątają swój ogród, prezentują teatrzyk kukiełkowy "Bocian i żaby" oraz pokaz mody ekologicznej.
- 10.00 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty zaprasza na Rajd Rowerowy wokół Łąk Nowohuckich, 3 wycieczki rowerowe z przewodnikiem na Zielonym Szlaku Nowa Huta - Dłubnia. Zbiórka na tarasie przed Nowohuckim Centrum Kultury. Szczegółowe informacje 0-12 685 59 00.
- 10.30 sadzenie drzew na terenie Niepublicznego Przedszkola "BAJKA" przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa Wiesława Starowicza.

20 kwietnia 2007
- 11.00 sadzenie drzew na terenie Przedszkola 176 przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego

21 kwietnia 2007
- 11.00-15.00 przegląd prezentacji artystycznych "Ziemia ,planeta ludzi" organizowany przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzież przy ul. Wietora 13/15 na Bulwarach Inflanckich (za budynkiem Centrum).Główną ideą przeglądu jest twórcza interpretacja dramatu istnienia człowieka i przyrody. Uczestnicy imprezy w swoich prezentacjach opowiedzą o zmaganiach człowieka z siłami natury ,żywiołami, skutkach zmian związanych z rozwojem cywilizacji, jak również o radości i harmonii jaką niesie obcowanie z naturą.

20-22 kwietnia 2007
- "Przestrzeń i obiekty publiczne średniowiecznego Kazimierza"- na spacer edukacyjny z udziałem architekta i animatora zaprasza Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida.
Szczegółowe informacje 0-12 644 27 65 lub animacja@okn.edu.pl

22 kwietnia 2007
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty zaprasza na wycieczkę oraz rajd rowerowy Szlakiem Bursztynowym do Lanckorony. Zbiórka rowerzystów- godz.10.00 przed Nowohuckim Centrum Kultury, przejazd Szlakiem Bursztynowym na Plac Wolnica.
Szczegółowe informacje- 0-12 685 59 00.

"Dni Ziemi w Cafe Szafe", ul. Felicjanek 10


16 kwietnia 2007
- 11.00- finał konkursu na najpiękniejszego motyla wykonanego z surowców wtórnych oraz wielki "BAL MOTYLI".

17 kwietnia 2007
- 20.00- Dookoła Ziemi czyli podróże z Wydawnictwem Bezdroża.

20 kwietnia 2007
- 20.00-"BAL ZIEMI" - konkurs z atrakcyjnymi nagrodami na najlepszy "EKO-STRÓJ i EKO-GADKĘ".

Wstęp na imprezy jest wolny ,serdecznie zapraszamy wszystkich EKO-LUDZI!!!

Dni Ziemi w 3D!!!


19-20 kwietnia 2007
Przegląd filmów przyrodniczych w kinie ORANGE IMAX oraz Cinema City Plaza - "Królestwo owadów", " Dzikie safari", "Życie oceanów", "Marsz pingwinów", "Niewygodna prawda".

Specjalnie z okazji przeglądu obniżyliśmycena biletu grupowego na filmy w 3D.

REZERWACJE:0-12 290 90 80, 0-12 290 90 92, rezerwacje.krakow@cinema-city.pl

Warsztaty rękodzieła
Bez różnorodnych barw, tworów natury świat byłby szary i smutny. Chcemy żeby dzieci dzięki naszym warsztatom zaczęły postrzegać świat inaczej niż dotychczas ,by przekonały się, że z darów natury można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Najciekawsze prace stworzone podczas warsztatów znajdą swoje miejsce w specjalnej kinowej galerii "Na Ziemi", a najlepsze prace zostaną nagrodzone książkami.

Źródło: Miasto Kraków

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii