Dni Magnolii w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie


Dni Magnolii w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie: artykuł nr 4471

2007-04-19 15:32:35 Botanika

Ogród Botaniczny Powsinie to miejsce, gdzie można zobaczyć nie pojedyncze drzewa, ale gaje kwitnących magnolii. Obsypane wspaniałymi kwiatami drzewka magnoliowe wyglądają tak jakby obsiadły je roje wielkich egzotycznych motyli. Wiele z kwiatów nie tylko pięknie wygląda, ale i zachwyca swoim zapachem - mówi pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski.

W Powsinie zgromadzono około 70 gatunków magnolii reprezentowanych przez kilkaset osobników.

Warto więc wybrać się na wiosenny spacer, by podziwiać magnolie, zwłaszcza w dniach 20-21 kwietnia, kiedy w powsińskim Ogrodzie Botanicznym organizowane są Dni Magnolii.

Na świecie - w Azji, Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej występuje około 125 gatunków, niektóre o ogromnych zimozielonych liściach. W Polsce mogą być uprawiane jedynie gatunki o liściach sezonowych.

W polskich warunkach klimatycznych największą mrozoodpornością wyróżniają się: magnolia gwiaździsta (M. stellata), magnolia japońska (M. kobus), magnolia wierzbolistna (M. salicifolia), odmiana Lennego magnolii pośredniej (M. x soulangiana 'Lennei') oraz wyselekcjonowana w Powsinie odmiana 'Pink Glory'. Równie mrozoodporna jest magnolia parasolowata o ogromnych (do 60 cm) liściach, która kwitnie od czerwca nawet do początku lipca.

Najciemniejsze kwiaty można podziwiać u odmiany czarnej magnolii purpurowej (Magnolia liliflora 'Nigra'). "Jej kwitnienie zaczyna się nieco później, a kolejne pąki rozwijają się do początku lata. Magnolia ta jest nieco wrażliwa na mrozy" - tłumaczy Dmuchowski.

Dniom Magnolii będzie towarzyszył Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy, na którym producenci będą sprzedawać: rośliny do ogrodów i do domu, nasiona i cebulki, materiały i sprzęt ogrodniczy i wiele innych
Na kiermaszu bezpłatne porady ogrodnicze, i bezpośredni kontakt z producentami roślin.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki