DZIEŃ ZIEMI W POLSCE


DZIEŃ ZIEMI W POLSCE: artykuł nr 4474

2007-04-20 06:24:35 Ekologia

W tym roku już po raz 38. na świecie i 18 w Polsce odbędą się obchody Światowego Dnia Ziemi. 22 kwietnia ponad 200 mln osób z 140 krajów weźmie udział tej corocznej, organizowanej wiosną, imprezie, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony będzie pod hasłem "Ziemia odzyskana".

POCZĄTKI

Pierwszy Dzień Ziemi miał miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA, a jego idea narodziła się już rok wcześniej, podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu.

Wypromował je Gaylord Nelson - amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Dzięki niemu obchody pierwszego święta przyjęły postać zbiorowego wystąpienia Amerykanów przeciwko postępującej degradacji środowiska przyrodniczego. Uroczystościom towarzyszył niespotykany wcześniej entuzjazm. W ulicznych paradach wzięło udział 20 mln osób. Dziesięć tysięcy szkół, dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu swoją działalność.

Te masowe wystąpienia miały uświadomić społeczeństwu i władzom, jakie zagrożenia niesie za sobą rabunkowa eksploatacja naturalnych zasobów Ziemi.

CAŁY ŚWIAT NA RZECZ ZIEMI

20 lat później, w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie, a także po raz pierwszy w Warszawie. W obchodach uczestniczyło 200 mln ludzi ze 140 krajów.

W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze. Towarzyszyły temu liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy.

Każdego roku tematyka Dnia Ziemi poświęcona jest innemu problemowi. Do tej pory obejmowała takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków. Jednak niezależnie od tematu przewodniego co roku organizowana jest akcja "Drzewko za makulaturę" - swoista tradycja obchodów.

DZIEŃ ZIEMI W POLSCE

W tym roku Dzień Ziemi w Polsce obchodzony będzie pod hasłem "Ziemia odzyskana" i poruszy przede wszystkim problem recyklingu i gospodarki odpadami. Organizatorzy uważają bowiem, że brak ustaleń w tej dziedzinie oraz niedostateczna wiedza społeczeństwa to jeden z najpoważniejszych problemów, trapiących nasz kraj.

Warszawa

Pierwsze imprezy, związane z obchodami święta, odbyły się 17 kwietnia. W gmachu Biblioteki Narodowej zorganizowano konferencję prasową, w trakcie której rozstrzygnięty został konkurs na Człowieka Roku 2006 w dziedzinie ekologii. Tytułem tym został uhonorowany dr Przemysław Czajkowski. Zgodnie z tradycją, odebrał on z rąk dr Andrzeja Kassenberga (ubiegłorocznego laureata) symboliczną tarczę Wojownika Gai.

18 kwietnia Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy zorganizowało seminarium dla pracowników administracji samorządowej, poświęconego zagadnieniom gospodarki odpadami, recyklingu pojazdów oraz zaangażowania gmin i województw na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W sobotę (21 kwietnia) w Warszawie odbędzie się społeczne sprzątanie Wisły ze śmieci, zalegających na śródmiejskich brzegach rzeki. Rozpocznie ono program gruntownych porządków, które potrwają cały rok i obejmą likwidację dzikich wysypisk śmieci oraz zwałowisk gruzu i złomu na terenach nadwiślanych.

Jednak główne obchody odbędą się 22 kwietnia, na warszawskim Polu Mokotowskim, w czasie całodniowego, wielkiego pikniku ekologicznego. Już po raz siódmy wezmą w nim udział polskie parki narodowe i krajobrazowe, które na specjalnych stoiskach zaprezentują swoje największe skarby przyrodnicze.

Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie przygotowało na ten dzień ciekawe instalacje plastyczne, a Komenda Rejonowa Policji Warszawa III - pokazy sprzętu używanego do pracy na terenach zielonych oraz krótkie szkolenie "Jak i dlaczego należy usuwać wraki pojazdów? - prawa i obowiązki właścicieli".

Poszczególnym imprezom towarzyszyć będą wystawy fotografii, zajęcia artystyczne i sportowe, konkursy wiedzy przyrodniczej, ekspozycje wyrobów regionalnych i tradycyjnych, ekologicznych produktów żywnościowych oraz prezentacje folkloru z różnych regionów etnograficznych Polski. Ogłoszone zostaną również wyniki plebiscytu na „Mazowiecką Gminę Przyjazną Odzyskowi"

Także w niedzielę w całym kraju zorganizowane zostaną punkty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, w których niepotrzebne już pralki, lodówki, komputery czy żelazka będzie można wymienić na sadzonki drzew i krzewów. W ramach akcji "I ty posadź swoje drzewko" pracownicy Nadleśnictwa Jabłonna rozdawać będą sadzonki, wyhodowane z nasion, pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI podczas jego pielgrzymki do Polski.

Wzorem kilku ubiegłych lat, w trakcie festynu zaprezentują się instytucje związane z ochroną środowiska, m.in.: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania

Oprócz tego przez cały miesiąc (od 17 maja do 17 czerwca) czynna będzie wystawa fotograficzna poświęcona polskim parkom narodowym.

Bytom

Górnoślaskie Centrum Nurkowe Sea-Fish zaplanowało wielkie weekendowe sprzątaniu odpadów, zalegających w akwenach nurkowych pod i nad wodą.

Bielsko-Bała

Fundacja Ekologiczna ARKA we współpracy z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej zaprasza na bielskie Błonia. 22 kwietnia odbędzie się tam ponad 30 warsztatów, konkursów i prezentacji. Tak jak w ubiegłym roku najwięcej propozycji przygotowano dla dzieci i młodzieży.

Opole

W Opolu 21 i 22 kwietnia odbędą się II Opolskie Targi Ekologiczne "OPOL-EKO". Poruszona na nich zostanie tematyka edukacji ekologicznej, gospodarki odpadami, energii odnawialnej, pomiarów czystości powietrza oraz nowych metod oczyszczania wód. Zaprezentują się parki krajobrazowe Opolszczyzny, gospodarstwa agroturystyczne i producenci ekologicznej żywności.

Poznań

Specjalnie dla Poznaniaków Studenckie Koło Geografów Sekcja Kształtowania i Ochrony Środowiska przygotowały serię wykładów, warsztatów i prezentacji. Pracownicy i studenci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM omówią m.in. zasady selektywnej zbiórki odpadów na uczelniach, różne sposoby segregacji i zagospodarowania śmieci w gospodarstwach domowych oraz metody wychowania najmłodszych w duchu ekologicznym.

Szczegółowe informacje, dotyczące poszczególnych imprez oraz obchodów Dni Ziemi w Polsce, można znaleźć na stronie internetowej: http://www.dzienziemi.org.pl, a więcej informacji o samym święcie w międzynarodowym portalu: http://www.earthday.net
 

Zobacz też: Trwają Dni Ziemi w Krakowie

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii