Pogarsza się sytuacja pożarowa w polskich lasach


Pogarsza się sytuacja pożarowa w polskich lasach: artykuł nr 4527

2007-05-04 14:55:17 Leśnictwo

Pogarsza się sytuacja pożarowa w polskich lasach. Tylko w ciągu pierwszych trzech dni maja w lasach wszystkich własności wybuchły 472 pożary. Najwięcej, bo aż 200 pożarów odnotowano 3 maja. Wciąż na terenie prawie całego kraju (z wyjątkiem województw opolskiego, śląskiego oraz zachodniej części woj. łódzkiego) obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki w lasach przekroczyła swój próg palności poniżej 30%, a w niektórych rejonach kraju wynosi niewiele ponad 10%.

W obecnych warunkach meteorologicznych, przy słonecznej i wietrznej pogodzie, ściółka szybko ulega przesuszeniu.
Obecnie żadne nadleśnictwo nie wprowadziło zakazu wstępu do lasu ze względu na sytuację pożarową, ale nie jest wykluczone, że w najbliższych dniach to się zmieni. Przypominam, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego (tzn. dużym zagrożeniu pożarowym), jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 %.

Jak zapowiadają synoptycy, warunki pogodowe w ciągu najbliższych dni będą sprzyjały wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Matysiak zaprasza do wypoczynku w naszych polskich lasach, ale jednocześnie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dyrektor Matysiak przypomina, że na terenie lasu, jak również w odległości mniejszej niż 100 m od lasu absolutnie nie wolno palić ognisk (poza miejscami wyznaczonymi do tego celu), używać otwartego ognia oraz wyrzucać nieugaszonych zapałek i niedopałków papierosów.
 

Dla wszystkich zainteresowanych bieżącą sytuacją pożarową, DGLP uruchomiła strony internetowe:
http://zakazywstepu.lasy.gov.pl
http://www.lp.gov.pl/lesne_abc/ochrona_lasu/pozary

 

Pierwsze zakazy wstępu do lasu

W związku z trudną sytuacją pożarową w lasach, pierwsze nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu do lasu.
Według stanu na godz. 13.00 zakaz wstępu do lasu ogłosiły cztery nadleśnictwa :
- Nowa Sól - RDLP w Zielonej Górze
- Krzystkowice - RDLP w Zielonej Górze
- Tychowo – RDLP w Szczecinku
- Świdwin – RDLP w Szczecinku

Przypominam, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego (tzn. dużym zagrożeniu pożarowym), jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 %.
 

Wojciech Skurkiewicz
Rzecznik prasowy
Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych
tel. 22/825 94 02, tel.kom. 601 20 86 55
e-mail: rzecznik@lasy.gov.pl www.lp.gov.pl
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa