Bociany z Przygodzic znane na całym świecie


Bociany z Przygodzic znane na całym świecie: artykuł nr 4566

2007-05-15 19:28:06 Zoologia

Mieszkająca na kominie w Przygodzicach bociania para Przygody i Dziedzica jest najlepszym wirtualnym ambasadorem Polski w świecie - mówi wiceprezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków OTOP, Paweł Dolata. Gniazdo odwiedziło już ponad 650 tys. internautów z tysiąca miejsc na świecie.

Przygoda i Dziedzic mieszkają w gnieździe umieszczonym na kominie nieczynnej kotłowni, na skraju Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy i ostoi europejskiej sieci Natura 2000.

Bociania para i internauci oczekują teraz na wyklucie się piskląt. "Od początku kwietnia, do gniazda +zajrzało+ ponad 250 tys. internautów z Polski oraz ponad 400 tys. spoza granic RP" - powiedział Dolata.

Według niego, jest to swoisty fenomen. Około 60 proc. połączeń nawiązali do tej pory mieszkańcy krajów UE. W następnej kolejności plasują się Amerykanie (32 proc.), Azjaci (4 proc.) i Australijczycy (2 proc.) oraz mieszkańcy Afryki i Ameryki Południowej (po 1 proc.). Wśród podglądających są m.in. mieszkańcy Chin, Białorusi, Iranu i Iraku.

W ubiegłym roku, ta sama para z Przygodzic dochowała się trojga potomstwa.

Tej wiosny Przygoda zniosła pięć jaj. "Tak duże lęgi ma w Polsce jedynie od kilku do kilkunastu najsilniejszych i najbardziej doświadczonych par" - twierdzi Dolata. Poinformował, że bocianie jaja mają średnio wymiary 52x74 mm, są białe z lekkim połyskiem. Oba ptaki (głównie samica) wysiadują je około 33-34 dni.

Poza główną stroną www.pwg.otop.org.pl z licznymi tekstami o bocianach i dostępem do pięciu rodzajów przekazu działa też forum dyskusyjne miłośników tych ptaków pod adresem www.bocianyzprzygodzic.pun.pl.

Upubliczniony od 5 maja na światowej platformie telewizji internetowej SHOUTcast TV przez Grupę iTTv przekaz ciągły (strumieniowy) www.bociany.ittv.pl niemal natychmiast znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych spośród 258 kanałów, twierdzi Dolata. Dodał, że bociany można też oglądać i posłuchać ich klekotu w telefonach komórkowych pod adresem wap.bocianyonline.pl

Transmisja obrazu, a także głosu ptaków w internecie odbywa się dzięki umieszczonej przy gnieździe dyskretnej mikroskopowej kamerze. Internauci mogą zobaczyć czym żywią się bociany, a później będa mogli obejrzeć pisklęta.

Z pięciu urodzonych w maju 2006 r. piskląt ocalały trzy. Jedno wypadło z gniazda podczas wichury, a drugie wyrzucili rodzice. Losy bocianiej pary i jej potomstwa oglądało wtedy ponad 2 mln ludzi z 84 krajów całego świata. Wśród nich byli mieszkańcy m.in. Burkina Faso oraz Papui Nowej Gwinei.

Podglądanie ptaków z Przygodzic odbywa się w ramach rozpoczętego rok temu projektu "Blisko bocianów", realizowanego przez południowowielkopolską Grupę OTOP. Opiekunem naukowym tego projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii