Recykling? Jestem za!


Recykling? Jestem za!: artykuł nr 4567

2007-05-15 23:01:27 Ekologia

Cel: promowanie zachowań proekologicznych, sceneria: krakowskie Błonia - w piątek 18 maja br. rusza kolejna, piąta już edycja Krakowskiego Festiwalu Recyklingu. Każdy mieszkaniec Krakowa produkuje rocznie 263 kg odpadów. W tej dziedzinie doganiamy najbogatsze kraje świata. Dlatego od czterech lat Miasto Kraków organizuje największą w Polsce imprezę edukacyjną promującą ideę recyklingu. „W ten niekonwencjonalny sposób chcemy zachęcić mieszkańców do zachowań proekologicznych i pokazać, że ekologia i recykling nie są pojęciami abstrakcyjnymi” - mówił Zastępca Prezydenta Wiesław Starowicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Główną atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu będzie wybudowana z 80 tys. butelek i szklanych cegieł replika Bramy Floriańskiej ze specjalnie zaprojektowaną iluminacją świetlną. Konstrukcja będzie liczyć 15 metrów wysokości, 6 metrów szerokości i 16 długości. W poprzednich edycjach Festiwalu budowane były: Barbakan z 60.000 aluminiowych puszek, Sukiennice z 40.000 szklanych butelek, Smok z 650.000 kapsli oraz replika Santa Marii - żaglowca w skali 1:1 z 18.000 puszek aluminiowych. „W ten metaforyczny sposób pokazujemy, jak duże możliwości daje korzystanie z surowców wtórnych, które wbrew pozorom mogą być źródłem doznań estetycznych i bezpiecznej zabawy” - zapewnia Zastępca Prezydenta Krakowa Wiesław Starowicz.

Tradycją krakowskiego Festiwalu jest miasteczko recyklingowe, do którego mieszkańcy przynoszą surowce wtórne. By otrzymać sadzonki drzew, krzewów lub kwiatów wystarczy przynieść 20 opakowań szklanych, 20 puszek aluminiowych lub 20 kg makulatury. Za 40 butelek PET, 40 lub 60 zużytych baterii będzie można odebrać atrakcyjne upominki.

Jak co roku nie zabraknie koncertów, widowisk plenerowych oraz konkursów dla dzieci i młodzieży. Szczegółowy harmonogram imprez i wydarzeń towarzyszących Festiwalowi dostępny jest na stronie www.festiwal.krakow.pl.

Krakowski Festiwal Recyklingu odbywa się po raz piąty. Jego ideą jest promowanie recyklingu wśród mieszkańców jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

Miasto Kraków

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii