Sztuczna inteligencja uratuje Lasy Państwowe


Sztuczna inteligencja uratuje Lasy Państwowe: artykuł nr 457

2005-03-22 22:51:29 Leśnictwo

Dzięki oddawanej właśnie do użytku hurtowni danych powstanie informatyczne środowisko, w którym będą działać sieci neuronowe i zespoły wirtualnych ekspertów Gospodarkę leśną zwykliśmy kojarzyć z piłą i siekierą, tymczasem od lat w Lasach Państwowych tworzony jest System Informacji Przestrzennej (SIP), z którego korzystają już 164 nadleśnictwa. Z połączonych w SIP danych opisowych i geograficznych powstaje wirtualny las, w którym na podobieństwo cyfrowych organizmów mogą "żyć" różne formy sztucznej inteligencji.

Termin "sztuczna inteligencja" jest nieco na wyrost, gdyż kojarzy się z możliwościami ludzkiego umysłu, a faktycznie najinteligentniejsze używane sieci neuronowe reprezentują poziom inteligencji pszczoły. Sztuczna inteligencja, z którą mamy do czynienia na co dzień, to sieć neuronowa naśladująca zachowanie jakiegoś obiektu albo system ekspertowy, który na podstawie obserwowanych zakłóceń identyfikuje rodzaj awarii lub kojarzy objawy z chorobą. Tego typu inteligentne systemy służące do projektowania krajobrazu lub przewidywania inwazji szkodników leśnych, stworzone przez dr Wiktora Tracza z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mogą być dołączane do SIP niczym kolejne klocki lego.

Sarny z Matriksa

Dotychczas planowanie zalesień polegało na rysowaniu ołówkiem po mapie i wertowaniu segregatorów. Leśniczy dążył do tego, by uzyskać zwarty kompleks leśny o możliwie mało pozałamywanej granicy pole - las czy łąka - las.

Potrzeby saren i myśliwych są dokładnie przeciwne. Jeżeli sarna ma być w dobrej kondycji, musi znajdować w lesie dostateczną ilość kryjówek i pożywienia. Najlepsze dla niej jest środowisko urozmaicone o dużej ilości stref przejściowych typu pole - las, bądź młodnik - starodrzew.

Sprzeczności użytkowników lasu godzi jeden z systemów ekspertowych dr. Tracza. Wiedza leśnika i myśliwego są ze sobą bezkonfliktowo konfrontowane i znajdowane są parametry kompromisowe. Oznacza to przełom w gospodarce leśnej. Na tej samej zasadzie można bowiem budować kolejne systemy ekspertowe dla innych gatunków zwierząt - chronionych i łownych. Da się też zbudować system, który zaprojektuje las optymalny pod względem walorów rekreacyjnych.

Cały artykuł w portalu Gazeta.pl pod adresem: http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2615224.html?skad=rss

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa