Jowita Pampuch laureatką konkursu gawęd o lesie


Jowita Pampuch laureatką konkursu gawęd o lesie: artykuł nr 4571

2007-05-16 15:17:57 Leśnictwo

Jowita Pampuch z Technikum Leśnego w miejscowości Ruciane-Nida wygrała ogólnopolski konkurs gawęd związanych z lasem i ekologią, który we wtorek zakończył się w Ośrodku Kultury Leśnej OKL w Gołuchowie. Jej gawęda nosiła tytuł To jest mój dom. O najwyższe laury ubiegało się 14 kandydatów. Konkurs zorganizowały Lasy Państwowe, Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, Kapituła Polskiej Niezapominajki i OKL - poinformował dyrektor gołuchowskiego ośrodka, Benedykt Roźmiarek.

„O lasach nie tylko można, ale trzeba gawędzić. Lasy w Europie stoją dziś przed katastrofą, (...), musimy to uświadamiać wszystkim, m.in. poprzez media” - powiedział PAP Andrzej Zalewski z Polskiego Radia, inicjator konkursu i członek jury.

"Rywalizacja w Gołuchowie udowodniła, że w Polsce są ciągle ludzie związani w różny sposób z lasem i zachowują ciągle do niego sentyment” - ocenił Zalewski. W gawędach przewijały się też problemy szacunku dla lasów. „Ludzie mediów powinni robić wszystko, żeby nasycać świadomość opinii publicznej m.in. po to, żeby zrozumiano, że lasy nie są śmietnikiem” - przekonywał Zalewski.

Marek Szyrner był jednym z uczestników konkursu. Po jego zakończeniu powiedział, że mieszka w okolicy Milicza (Dolnośląskie), gdzie znajduje się przepiękny rezerwat Stawy Milickie. „W swojej gawędzie chciałem pokazać wszystkim piękno tego rezerwatu i zachęcić wszystkich do jego odwiedzania” - powiedział chłopiec.

Gawęda Jowity Pampuch okazała się najlepsza, ponieważ – w ocenie Zalewskiego – była niesłychanie sugestywną opowieścią o związkach jej rodziny z lasem. „W jej opowiadaniu kłaniają się polskim lasom trzy pokolenia. Ta opowieść i gesty nie były wyuczone, lecz naturalne” - ocenił Roźmiarek. Dodał, że sześcioosobowe jury były jednomyślne w tej ocenie.

Jury oceniało m.in. sugestywność wypowiedzi, poprawność i płynność wyrażania się oraz bogactwo języka. Nagroda główna zostanie wręczona 15 czerwca, podczas przygotowywanych w Gołuchowie centralnych obchodów Dni Lasu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa