Chcą likwidacji Parków Narodowych


Chcą likwidacji Parków Narodowych: artykuł nr 4575

2007-05-17 08:50:33 Ekologia

Lasy Państwowe, do których należy większość lasów w Polsce, przygotowują projekt przejęcia wszystkich 23 parków narodowych. Połączony twór ma się nazywać: Państwowe Gospodarstwo Przyrodnicze Lasy i Parki Narodowe.

"To poroniony pomysł. To koniec parków i ochrony przyrody w Polsce" - uważa Tomasz Wesołowski, ornitolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, który od ponad 30 lat prowadzi badania w Puszczy Białowieskiej. Przeciw jest też Państwowa Rada Ochrony Przyrody, doradzająca ministrowi środowiska. "Tak ważne zmiany powinny być szeroko konsultowane, a nie przygotowywane w konspiracji. Tymczasem nawet my dowiadujemy się o nich nieformalnie" - mówi "Gazecie Wyborczej" dr Andrzej Kepel, członek rady.

Planowanym połączeniem zajmuje się były dyrektor Lasów Państwowych, obecnie główny analityk w przedsiębiorstwie, Konrad Tomaszewski. Wraz z ministrem środowiska Janem Szyszką jeździ na spotkania z przedstawicielami parków i kusi ich obietnicą zrównania zarobków do średniej w Lasach, czyli 4.200 zł brutto. W parkach ta średnia to tylko 2.200 zł - zauważa gazeta.

O planowane połączenie "GW" zapytała resort środowiska. "To jedna z kilku propozycji prowadzących do stworzenia warunków działalności parków narodowych" - odpowiedział Michał Milewski, naczelnik departamentu edukacji i promocji zrównoważonego rozwoju. "Konrad Tomaszewski nie zgodził się na rozmowę z nami" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce (Lasy i Parki Narodowe)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii