Ekologia na Błoniach w Krakowie


Ekologia na Błoniach w Krakowie: artykuł nr 4591

2007-05-21 12:49:34 Ciekawostki

Wczoraj, 20 maja na Błoniach zakończyła się kolejna, piąta już edycja Krakowskiego Festiwalu Recyklingu. Jak co roku podczas Festiwalu nie zabrakło koncertów, widowisk plenerowych oraz konkursów dla dzieci i młodzieży. Od czterech lat Miasto Kraków organizuje największą w Polsce imprezę edukacyjną promującą ideę recyklingu. „W ten niekonwencjonalny sposób chcemy zachęcić mieszkańców do zachowań proekologicznych i pokazać, że ekologia i recykling nie są pojęciami abstrakcyjnymi” - mówił Zastępca Prezydenta Wiesław Starowicz.

Główną atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu była wybudowana z 80 tys. butelek i szklanych cegieł replika Bramy Floriańskiej ze specjalnie zaprojektowaną iluminacją świetlną. Konstrukcja liczyła 15 metrów wysokości, 6 metrów szerokości i 16 długości. W poprzednich edycjach Festiwalu budowane były: Barbakan z 60.000 aluminiowych puszek, Sukiennice z 40.000 szklanych butelek, Smok z 650.000 kapsli oraz replika Santa Marii - żaglowca w skali 1:1 z 18.000 puszek aluminiowych. „W ten metaforyczny sposób pokazujemy, jak duże możliwości daje korzystanie z surowców wtórnych, które wbrew pozorom mogą być źródłem doznań estetycznych i bezpiecznej zabawy” - zapewniał Zastępca Prezydenta Krakowa Wiesław Starowicz.

Tradycją krakowskiego Festiwalu jest miasteczko recyklingowe, do którego mieszkańcy przynoszą surowce wtórne. By otrzymać sadzonki drzew, krzewów lub kwiatów wystarczy przynieść 20 opakowań szklanych, 20 puszek aluminiowych lub 20 kg makulatury. Za 40 butelek PET, 40 lub 60 zużytych baterii można było odebrać atrakcyjne upominki.

Krakowski Festiwal Recyklingu odbywał się po raz piąty. Jego ideą jest promowanie recyklingu wśród mieszkańców jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

Zobacz galerię zdjęć

Miasto Kraków

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek