Co szósty ssak europejski jest zagrożony


Co szósty ssak europejski jest zagrożony: artykuł nr 4608

2007-05-24 14:20:59 Zoologia

Co szósty gatunek ssaków europejskich jest zagrożony wyginięciem - wynika z raportu zamówionego przez Komisję Europejską. W raporcie opracowanym przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody napisano, że tempo zmniejszania się populacji europejskich ssaków jest "alarmujące". Ssaki morskie są przy tym bardziej zagrożone wyginięciem od przeciętnej - niebezpieczeństwo to grozi aż 22 proc. gatunków.

Według dokumentu, populacja aż 27 proc. gatunków ssaków w Europie systematycznie się zmniejsza. Wśród najbardziej zagrożonych są ryś iberyjski (pozostało przy życiu 150 zwierząt), mniszka śródziemnomorska (zwierzę z rodziny fokowatych, pozostało przy życiu około 400 sztuk), norka europejska i lis arktyczny.

Największym zagrożeniem dla ssaków europejskich jest degradacja i kurczenie się ich środowiska naturalnego z powodu wylesienia, mniejszych zasobów wodnych i zanieczyszczenia. Ssakom morskim zagraża także śmierć w sieci lub urazy w zderzeniu z łodzią rybacką - zwłaszcza na Bałtyku i Morzu Czarnym.

Autorzy raportu apelują o pilne przyjęcie europejskiego programu ochrony przyrody ze szczególnych uwzględnieniem planów ratunkowych dla najbardziej zagrożonych gatunków.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii