11. Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS


11. Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS: artykuł nr 4615

2007-05-25 22:13:44 Ciekawostki

Ile komórek bakterii mieści się w jednej kropli, a ile na łebku od szpilki? Jak dotknąć obiektu 3D? Czy emocje się mierzy? Jak obliczyć obwód Ziemi i czy da się coś zapalić kostką lodu? Odpowiedź na wszystkie te pytania uzyskają uczestnicy 11. Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS, który odbędzie się 26 maja na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie różnych dyscyplin wiedzy poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Prezentowane są zarówno proste doświadczenia, jak i najnowsze dokonania polskich uczonych. W 2005 r. został on wyróżniony przez Komisję Europejską, jako jeden z 10 najciekawszych projektów europejskich ostatnich lat propagujących naukę w społeczeństwie.

W pierwszym Pikniku Naukowym, w czerwcu 1997 r. wzięło udział siedem instytucji naukowych i dydaktycznych, które na 13 stanowiskach prezentowały ciekawe doświadczenia trzem tysiącom warszawian. Dziewięć lat później, podczas 10. Pikniku, w imprezę włączyło się już 160 instytucji, których pokazy podziwiało ok. 150 tys. widzów.

Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmi „Matematyka i my”. Umożliwi ona bliskie przyjrzenie się królowej wszystkich nauk i zobaczenie, jaki wpływ wywiera na nasze codzienne życie. W ponad 200 namiotach zaprezentuje się ponad 180 instytucji z 18 krajów świata, m.in.: Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier i Włoch. Gościem specjalnym pikniku została Unia Europejska.

W specjalnych miasteczkach tematycznych będzie można znaleźć mnóstwo fascynujących pokazów i atrakcji. W Miasteczku Atomowym chętni zbudują detektor promieniowania kosmicznego oraz zobaczą, jak powstaje gorąca plazma i czym jest popularna „kula plazmowa”. W Miasteczku Politechniki zmierzą prędkość światła za pomocą kuchenki mikrofalowej i rodzynek w czekoladzie. Na własne oczy zobaczą też lewitujący nad torem pociąg oraz wiele innych fantastycznych doświadczeń.

Podczas Pikniku każdy będzie mógł dowiedzieć się także, jaki wpływ ma matematyka na przykład na genetykę i obliczyć, jaki kolor oczu będą miały nasze dzieci. Podczas niezwykle ciekawych pokazów będzie można porozumieć się z komputerem tylko za pomocą mrugnięć, policzyć, ile komórek znajduje się w mózgu człowieka i sprawdzić, czy leworęczność ma swoje neurobiologiczne podłoże.

Wystawcy zaprezentują walki robotów, zamrażanie azotem róż, pokazy poduszkowca oraz wulkan chemiczny. Entuzjaści maszyn matematycznych zobaczą, jak wyglądała słynna maszyna szyfrująca „Enigma” i z czego został zbudowany najszybszy komputer w Polsce. Specjalnie dla młodszych dzieci zaplanowano liczne zabawy edukacyjne, zagadki logiczne, pokazy, konkursy z nagrodami i występy artystyczne.

Przebieg imprezy przez cały dzień relacjonować będzie Polskie Radio BIS. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.polskieradio.pl/bis/piknik/

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek