Surinam: Okryto nowe gatunki


Surinam: Okryto nowe gatunki: artykuł nr 4663

2007-06-09 18:52:25 Zoologia

Fioletowa, fluorescencyjna żaba, to jeden z 24 nowych gatunków, jakie naukowcy odkryli na południowoamerykańskich wyżynach Surinamu. Eksperci ostrzegają jednocześnie, że istnieniu tych zwierząt zagraża nielegalne wydobycie złota. Odkrycie tak wielu gatunków, nie będących owadami, zdarza się rzadko, i świadczy o potrzebie badania odległych rejonów Ziemi - mówi kierowniczka ekspedycji badawczej, Leeanne Alonso z organizacji ochrony przyrody, Conservation International.

"Jeśli w tak dzikich i odległych miejscach odkrywamy jakieś nowe gatunki, to zwykle większość z nich to owady - powiedziała Alonso. - Tym razem mamy także masę nowych gatunków żab i ryb".

Żaba, której skórę pokrywają nieregularne, fluoryzujące, lawendowe smugi, umieszczone na tle o barwie oberżyny odkryto w ramach badań w Surinamie w 2006 w. - informuje Conservation International.

Naukowcy przeczesujący tamtejszy płaskowyż i góry odkryli jeszcze cztery gatunki żab, sześć gatunków ryb, 12 - żuków oraz nowy gatunek mrówek - podała organizacja.

Autorami odkryć było 13 naukowców badających fragment lądu leżącego około 130 km na południowy-wschód od Paramaribo. Są tam m.in. regiony obfitujące w wyjątkowo czystą, słodką wodę.

Znaleźli również 27 gatunków charakterystycznych jedynie dla regionu, który ciągnie się przez Surinam, Gujanę, Gujanę Francuską i północną część Brazylii. Jeden z nich to rzadka ryba zębacz. Wcześniej podejrzewano, że wymarła ona w związku z zanieczyszczaniem rzeczki (gdzie widziano ją ostatnio 50 lat temu) przez kopalnię złota.

Łącznie z nowo odkrytymi gatunkami na badanych stanowiskach naukowcy zaobserwowali w sumie 467 gatunków - od wielkich kotów, np. panter i pum, przez małpy, gady, nietoperze i owady.

Choć miejsca te są odległe od ludzkiej cywilizacji, to nie są w żaden sposób chronione i może im zagrozić nielegalne wydobycie złota - ostrzega Alonso.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii