Jak wygląda żmija zygzakowata? ZDJĘCIA


Jak wygląda żmija zygzakowata? ZDJĘCIA: artykuł nr 4746

2007-07-14 15:10:11 Fotorelacje

Podczas wakacyjnych wycieczek i spacerów przez zalesione i porośnięte trawami tereny należy zachować szczególną ostrożność. DLACZEGO? Mogą nas zaatakować wygrzewające się w słońcu gady. W Polsce niebezpieczna jest żmija zygzakowata. Normalna dawka jadu żmii zazwyczaj nie jest śmiertelna, może jednak doprowadzić do reakcji uczuleniowej i wstrząsu anafilaktycznego. Zobacz też artykuł "Jak rozróżnić żmiję zygzakowatą od zaskrońca?"

Żmija zygzakowata (Vipera berus)
fot. Marek Szczepanek (źródło, licencja GFDL)

Gatunek ten zamieszkuje północną część Płw. Iberyjskiego, Anglię, środkową i północną Francję, Europę środkową i północną (z wyjątkiem najbardziej na północ wysuniętej części Płw. Skandynawskiego i północnej części Rosji). W azjatyckiej części Rosji gatunek ten występuje aż do wyspy Sachalin. Żmije te nie należą do dużych, samce zwykle nie przekraczają 60cm a samica 75, choć znajdowano okazy, które miały 90cm to jednak należy do rzadkości. Samice są grubsze od samców. Tło grzbietu żmij może być różnie zabarwione: brązowe w różnych odcieniach, srebrzystoszare, żółtawe, oliwkowozielone, niebieskoszare, pomarańczowe, czerwonobrązowe lub miedzianoczerwone. Na tle występuje ciemniejszy od barwy węża, zygzak. Czasem można znaleźć żmije jednokolorowe, np. całe czarne, co nie należy do rzadkości lub miedzianoczerwone, pomarańczowe. Spód żmii zygzakowatej najczęściej jest ciemny lub: szarobrązowy, stalowoniebieski, czarnobrązowy lub czarny. Ciało żmii zygzakowatej jest dość masywne. Głowa spłaszczona, nie jest tak trójkątna jak u innych żmij europejskich np. vipera ammodytes. Żmija zygzakowata prowadzi nocny, a przy tym naziemny tryb życia.. Poluje zwykle w nocy, bądź późnym popołudniem. Vipera berus jest gatunkiem jajożyworodnym, w miocie znajduje się od 5-25 młodych. Młode w chwili urodzenia mają od 10-25cm długości. Zwykle większe samice rodzą więcej młodych. Młode beruski po 2 tygodniach przechodzą pierwszą wylinkę. Żmije zygzakowate osiągają dojrzałość płciową w wieku 3lat samce i 4lat samice.

W obrębie tego gatunku wyróżnia się trzy podgatunki: Vipera berus berus (większa część europejskiego zasięgu) Vipera berus bosniensis (obszary byłej Jugosławii: od południowej Słowenii do Macedonii), Vipera berus sachalinensis (Azja po wyspę Sachalin).

Żmija zygzakowata (Vipera berus)
fot. Zdeněk Fric (źródło, licencja GFDL)

Żmija zygzakowata (Vipera berus)
fot. Zdeněk Fric (źródło, licencja GFDL)

Żmija zygzakowata (Vipera berus)
fot. Piet Spaans (źródło, licencja Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5)

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Żmija zygzakowata (Vipera berus)
fot. Malene Thyssen, www.mtfoto.dk/malene/ (źródło, licencja Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5)

zaskroniec zwyczajny
fot. Mariola Jolanta Adamczyk (źródło, licencja GFDL)

Więcej o żmijach przeczytasz w innych naszych artykułach >> tutaj << oraz na Oficjalnym Forum TerraŚwiat.net

opracowanie tekstu: Jakub "trimeresurus" Święcki, doświadczenia zaprzyjaźnionych hodowców
W. Jaroniewski, ATLAS Jadowite węże świata
"Living Snakes of the World" John M. Mehrtens

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z fotorelacji