Dni Recyklingu na półmetku 2007


Dni Recyklingu na półmetku 2007: artykuł nr 4761

2007-07-18 16:27:28 Ekologia

Znakomitą okazją do promowania prośrodowiskowych inicjatyw są festiwale i dni recyklingu. W 2007 r. łącznie aż 10 z 18 miast wojewódzkich zastosuje w praktyce tę kompleksową formę promocji recyklingu. Wiosenna sukienka oraz żyrandol wykonane z puszek aluminiowych stanowiły szczególne atrakcje podczas II Łódzkich Dni Recyklingu. Mieszkańcy stolicy w trakcie II Warszawskich Dni Recyklingu wymienili surowce wtórne na kilka tysięcy sadzonek oraz uczestniczyli w przeglądzie muzycznym „Eko-Song”. To tylko dwa przykłady z serii wydarzeń promujących aktywną zbiórkę odpadów, w których udział wzięła Fundacja RECAL.

Aby przekonać ludzi do idei recyklingu, należy im w sposób przystępny i atrakcyjny przekazać narzędzia i wiedzę na ten temat. Tylko w ten sposób możemy mówić o skutecznej gospodarce odpadami komunalnymi. Form i możliwości jest wiele. Od imprez o charakterze festynu rodzinnego do audycji w regionalnych rozgłośniach radiowych, telewizyjnych i kablowych czy informacji umieszczanych na portalach internetowych. Istotnym elementem są też seminaria dla nauczycieli i gospodarujących odpadami. W ich czasie przekazujemy praktyczną wiedzę z zakresu edukacji recyklingowej oraz nowoczesnej gospodarki odpadami.

V Festiwal Recyklingu w Krakowie 2007Wydarzenia tego typu mają już za sobą Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Warszawa i Wrocław. Białystok, Lublin i Opole już szykują podobne wydarzenia na drugą połowę roku.

Wiele z takich wydarzeń już na stałe zagościło w lokalnych kalendarzach jako piknikowe, rodzinne imprezy z mnóstwem atrakcji dla dzieci i młodzieży. W Krakowie tego typu impreza, czyli Krakowski Festiwal Recyklingu organizowany przez Urząd Miasta, miała już swoją 5 edycję.

Takie działania utrwalają przekonanie, że powszechna segregacja odpadów jest koniecznym i niezbędnym elementem funkcjonowania racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi oraz najskuteczniejszą strategią wobec perspektywy budowy drogich składowisk odpadów. Promocja selektywnej zbiórki odpadów wspólnymi siłami jest bardziej skuteczna i tańsza niż gdy prowadzi się ją w pojedynkę.

Festiwal Recyklingu w KrakowieW realizację większości wydarzeń zaangażowane są również inne organizacje promujące selektywne zbieranie zużytych opakowań i odpadów poużytkowych, w tym baterii. Obok Fundacji RECAL są to Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych oraz organizacje odzysku: recan, Rekopol i Reba.

Fundacja RECAL

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii