Ile drzew Ty uratujesz?


Ile drzew Ty uratujesz?: artykuł nr 4772

2007-07-20 18:01:27 Leśnictwo

Ile drzew uratowalibyśmy, nie korzystając z papierowych publikacji? Trudno stwierdzić? Teraz każdy może to obliczyć w kilka chwil, korzystając z kalkulatora ekologicznego. Na stronie www.ekokalkulator.pl wszyscy czytelnicy - internauci mają szansę sprawdzić, w jakim stopniu przyczyniliby się do zachowania lasów na świecie, zastępując drukowaną prasę i książki ich odpowiednikami elektronicznymi. Organizatorami akcji są NetPress, Złote Myśli oraz Greenpeace, zaplecze programistyczne jest dziełem agencji Janmedia Interactive.

Dzięki kalkulatorowi czytelnik sprawdza, jak ma się liczba papierowych gazet i książek do liczby drzew, które uratuje, zamieniając drukowane publikacje na e-wydania. Pozna też efekt takich działań w skali społeczności, w której żyje. Na koniec może przesłać kalkulator znajomym, przyczyniając się do popularyzacji akcji.

- Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że dla ponad 65% czytelników polskiej prasy w formacie Zinio czynnik ekologiczny jest istotny. W związku z tym w naszych działaniach kontynuujemy wcześniej przyjętą, niezobowiązującą konwencję odwołującą się do kwestii ochrony środowiska, wcześniej realizowaną przy okazji wspierania bardzo tajemniczej, eko-organizacji Białowieskich Rysiów - komentuje Bartłomiej Roszkowski, prezes NetPress Digital.

- Chcemy pokazać e-wydania z nieco innej strony. Aspekt ekologiczny nie był do tej pory przez nas eksponowany. Nasze społeczeństwo coraz bardziej dostrzega wagę lepszego zadbania o środowisko, w którym przecież żyje. W nieco przewroty sposób pokazujemy, jak poprzez zmianę nawyków czytelniczych można o nie zadbać i jednocześnie wygodnie i szybko skorzystać na treściach zawartych w publikacjach elektronicznych. - podkreśla Mateusz Chłodnicki, wiceprezes Złotych Myśli

Inicjatywa jest pierwszą tego rodzaju w Polsce, skupiającą kilka podmiotów, pokazujących ekologiczny wymiar e-wydań. Organizatorzy akcji zapowiadają, że podobne projekty, popularyzujące czytanie bez gromadzenia ton makulatury, będą realizowane również w przyszłości.

Artur Wasilewski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa